Svjetlucajući svemirski dragulj vrijedan 10 milijardi počeo svoju misiju

Svjetlucavi svemirski dragulj vrijedan 10 milijardi dolara povlači se u daljinu.

Ovo je trenutak kada je teleskop James Webb sišao s vrha rakete kako bi započeo svoju misiju snimanja prvih zvijezda koje će zasjati u kozmosu.

Video je prošle subote prenošen gotovo u stvarnom vremenu, ali je prijenos na Zemlju bio vrlo nepravilan i prekinut.

Evropska svemirska agencija (Esa) od tada je sekvencu očistila i postavila muziku britanske umjetnice Charlotte Hatherley.

To je posljednji pogled koji ćemo ikada dobiti na teleskop za koji naučnici vjeruju da će nastaviti do transformativnih otkrića o ranom svemiru i planetama koji kruže oko dalekih zvijezda.

Webb trenutno ide na promatračku poziciju oko 1,5 miliona km od Zemlje na njezinoj noćnoj strani. Na ovo mjesto trebao bi stići krajem januara.

Astronomsko postrojenje je već izvan Mjesečeve orbite.

Subotnje lansiranje rakete Ariane iz Francuske Gvajane bilo je spektakularno - i vrlo precizno.

Evropski booster pokazao se besprijekornim, postavivši Webba na pravu visinu i nagib prema ekvatoru, sve s odgovarajućom brzinom.

Doista, performanse leta bile su toliko dobre da kontrolori misije sada vjeruju da je životni vijek teleskopa značajno produžen jer nije morao koristiti toliko vlastitog goriva pri kasnijim usavršavanjima kursa.

Još jedan pokazatelj Ariane dividende je brzina kojom se vidi kako se Webbov solarni niz prikazuje u videu. Izlazi samo 70 sekundi nakon izbacivanja teleskopa iz gornjeg stupnja rakete.

Događaj se nije očekivao na nekoliko minuta, ali su Webbova ugrađena računala utvrdila da su ispunjeni svi uvjeti za sigurno postavljanje i naredila da se niz odmah pusti.

Teleskop je lansiran u presavijenoj konfiguraciji - tijesno zbijenom kockastom obliku malo ispod 10,7 m x 4,5 m x 4,5 m. Sada je usmjeren da se razvije sam, sa pomalo zeznutim razvijanjem golemog štitnika za sunce koje će se održati u sljedećih nekoliko dana.

Sustav kamere korišten za dobijanje videa razdvajanja proizvela je irska start-up kompanja Réaltra Space Systems Engineering.

Charlotte Hatherley je ranije radila s Esom na projektima za širenje kontakta. Naslov pjesme koja se koristi uz Webb video zove se Lonely Waltz, a koji se nalazi na njezinom albumu True Love iz 2017.

federalna.ba/BBC

teleskop James Webb