Teleskop James Webb špijunira 'Stupove stvaranja'
(Izvor: James Webb)

Teleskop James Webb špijunira 'Stupove stvaranja'

To je klasik - jedan od najljepših prizora u svemiru, a sada ga je novi super svemirski teleskop James Webb ponovno posjetio. Takozvani "Stupovi stvaranja" su hladni, gusti oblaci vodikovog plina i prašine u zviježđu Zmije, nekih 6500 svjetlosnih godina od Zemlje.

Svaki veliki teleskop je snimio ovu scenu, a najpoznatiji je Hubbleov opservatorij 1995. i 2014. godine. James Webb dao nam je još jednu nevjerovatnu perspektivu.

Stupovi leže u središtu onoga što astronomi nazivaju Messier 16 (M16) ili maglica Orao. Ovo je područje aktivnog stvaranja zvijezda. Webb, sa svojim infracrvenim detektorima, može vidjeti izvan većine učinaka raspršenja svjetlosti prašine stupova kako bi ispitao aktivnost novorođenih sunaca.

"Proučavam maglicu Orao od sredine 1990-ih, pokušavajući vidjeti 'unutar' svjetlosnih godina dugih stupova koje je Hubble pokazao, tražeći mlade zvijezde unutar njih. Uvijek sam znao da kad je James Webb fotografira, da će biti zapanjujući. I takvi i jesu," rekao je za BBC News profesor Mark McCaughrean, viši savjetnik za nauku pri Evropskoj svemirskoj agenciji.

Stupovi M16 su osvijetljeni i oblikovani intenzivnim ultraljubičastim svjetlom masivnih obližnjih zvijezda. To zračenje također razgrađuje tornjeve. Doista, ako biste se danas magično mogli prenijeti na ovu lokaciju, stupovi vrlo vjerovatno više nisu tamo.

Vidimo ih samo zato što ih gledamo u prošlosti. Svjetlosti koju Webb detektira trebalo je 6500 godina da dođe do ogledala.

federalna.ba/BBC

Stupovi stvaranja James Webb