Prilog: Miranda Fejzagić

Ustavni sud BiH suspendovao Izborni zakon Republike Srpske

Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je privremenu odluku na apelaciju o ustavnosti Izbornog zakona Republike Srpske. Utvrđeno je da postoji opasnost po ustavni poredak te je zakon suspendovan do donošenja konačne odluke. U Republici Srpskoj smatraju da je odluka Suda dio hibridnog rata koji se vodi protiv Republike Srpske.    

Osporeni zakon Narodna skupština Republike Srpske usvojila je na sjednici 19. aprila ove godine, kao odgovor na tehničke izmjene Izbornog zakona BiH koje je nametnuo visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt). Milorad Dodik tada je ustvrdio da je „taj zakon u skladu sa Ustavom i Izbornim zakonom Bosne i Hercegovine, te da će opšti izbori 2026. godine biti provedeni na osnovu tog zakona, jer smatra da CIK nije nadležan da provodi izbore na nivou entiteta“.

Ustavni sud je navedenom odlukom privremeno stavio van pravne snage Izborni zakon Republike Srpske od dana njegovog stupanja na snagu do konačne odluke. Zahtjev za ocjenu ustavnosti Izbornog zakona Republike Srpske podnio je prvi zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić.

Komentarišući današnju odluku, Zvizdić je rekao: „Njena suština je u tome da u jednoj državi ne mogu biti dva izborna sistema.“ Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić:

„Odluka krnjeg Ustavnog suda BiH o privremenom stavljanju van pravne snage Izbornog zakona Republike Srpske predstavlja hibridni rat i pokušaj izazivanja krize i sukoba.“

Podsjetimo, Zakon je stupio na snagu 17. jula, nakon što je Ustavni sud Republike Srpske ocijenio da on ne ugrožava vitalni nacionalni interes Bošnjaka. Međutim, predstavnici međunarodne zajednice oštro su kritikovali donošenje ovog zakona, uz ocjenu da on ugrožava ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Kritike je uputila i opozicija u Republici Srpskoj, uz ocjenu da je riječ o populizmu. Predsjednik SDS-a Milan Miličević predvidio je ovakvu odluku Ustavnog suda.

U obrazloženju, Sud je naveo da okolnosti ovog predmeta pokreću vrlo ozbiljna i složena pitanja ustavnosti osporenog Izbornog zakona, imajući u vidu da se njegovim odredbama regulišu pitanja koja su već regulisana Izbornim zakonom BiH. Izbornoj komisiji Republike Srpske daju se nadležnosti koje ima Centralna izborna komisija, uz istovremeno stavljanje van snage određenih odredbi Izbornog zakona BiH. Ustavni sud smatra da postoje osnovane sumnje da bi osporeni zakon mogao narušiti ustavni poredak i političku stabilnost Bosne i Hercegovine.

Ustavni sud BiH Izborni zakon Izborni zakon RS