Organizacije civilnog društva: Prijedlozi izmjena Izbornog zakona trebaju biti u skladu s Ustavom BiH

Organizacije civilnog društva: Prijedlozi izmjena Izbornog zakona trebaju biti u skladu s Ustavom BiH

Rukovodstvo Vijeća organizacija civilnog društva za implementaciju Deklaracije o ustavnim reformama koju su potpisali, osim nevladinih organizacija, predstavnici akademske zajednice, apelanata pred Evropskim sudom za ljudska prava, kao i mnogobrojne stranke među kojim su NiP i NS, upozorava da načelni dogovori o načinu izbora članova Predsjedništva BiH, u kome sudjeluju i pomenute stranke, potpuno odudara od teksta Deklaracije koju su potpisali i čije principe su javno prihvatili - saopćeno je iz tog Vijeća.

U saopćenju se navodi da legitimni i legalni procesi koji se odvijaju u okviru političkih nastojanja da se promijeni parlamentarna većina na nivou države i da se iz državne vlasti isključe oni koji djeluju neustavno, nezakonito i u suprotnosti s Dejtonskim sporazumom, poprimaju novu dimenziju.

- HDZ ovaj proces želi iskoristiti i ucijeniti formiranjem „hrvatske izborne jedinice“. To ne doprinosi rješenju postojeće krize vlasti nego otvara novu mogućnost blokade i nove podjele - navode iz Vijeća.

Dodaju da prihvatanje „mostarskog modela“ elektorskog izbora članova Predsjedništva BiH ili asimetričnog izbora članova Predsjedništva iz FBiH i iz Republike Srpske, koje su javno proklamirali pojedinci iz stranaka potpisnica Deklaracije, u direktnoj su suprotnosti sa tekstom Deklaracije o ustavnim i drugim reformama na putu Bosne i Hercegovine u EU i NATO, a čiji su potpisnici, između ostalih, i stranke „trojke“.

- Svaka izmjena Izbornog zakona mora proizaći iz izmjena važećeg Ustava BiH. Ustav se može mijenjati samo po Ustavu i u skladu s presudama koje je donio Evropski sud za ljudska prava i koje je donio Ustavni sud BiH. Podsjećamo, to su presude u predmetu „Sejdić- Finci“ i drugi, te presuda Ustavnog suda BiH u predmetu „Ljubić“, kojom je zahtjev za formiranje etničkih izbornih jedinica odbačen kao neustavan - navodi se u saopćenju Vijeća organizacija civilnog društva za implementaciju Deklaracije o ustavnim reformama.

Dodaje se da organizacije civilnog društva koje zastupaju - Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca, Srpsko građansko vijeće, Hrvatsko narodno vijeće, Forum parlamentaraca BiH 1990, Jevrejsko kulturno društvo La Benevolencija, Centar za promociju civilnog društva - podržavaju započete procese deblokade vlasti i stvaranje uvjeta za ubrzano pristupanje EU i NATO-u sa strankama iz RS-a koje to prihvaćaju.

- Taj proces ne može biti pod ucjenom daljnjih etničkih podjela, iako se ravnopravnost naroda i građana na cijelom prostoru BiH ni jednim rješenjem ne smije dovoditi u pitanje.

Podsjećamo stranke „trojke“ da su se na to obavezale prihvatanjem i potpisivanjem Deklaracije - navodi se u saopćenju.

federalna.ba/Fena

Izborni zakon
Trojka HDZBiH Izborni zakon koalicija
0 07.04.2025 20:10
Johann Sattler odlazi Izborni zakon pomirenje Evropska komisija
0 26.08.2024 10:24
Ustavni sud BiH Izborni zakon Izborni zakon RS
0 24.07.2024 20:51
Izborni zakon Izborni zakon BiH Izborni zakon RS
0 17.07.2024 19:34
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH sjednica Nenad Nešić Ustav BiH Izborni zakon
0 16.07.2024 08:06