Dodik najavio preuzimanje skoro svih ovlasti od CIK-a BiH
Kao odgovor na eventualno izbacivanje iz vlasti, Dodik je najavio kandidaturu naredne godine, ali pod svojim uvjetima: formiranje izborne komisije RS-a, provođenje izbora po entitetskom izbornom zakonu i preuzimanje skoro svih ovlasti od Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine. Naravno, ako izbore ne dočeka iza rešetaka.
U nizu neustavnih aktivnosti Milorad Dodik najavio je oživljavanje Izbornog zakona RS-a. Iako ga je Ustavni sud Bosne i Hercegovine prošle godine stavio van snage jer se njime preuzimaju nadležnosti državnih institucija. Narednog mjeseca kreće u proces formiranja entitetske izborne komisije jer je, prema Dodikovim riječima Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine preuzima nadležnosti entitetskog nivoa i na taj način pokušavaju da kontrolišu izborni proces.
“Do jeseni ćemo se pripremiti, imaćemo našu republičku izbornu komisiju koja će raspisati izbore za predsjednika Republike, za Parlament RS-a. Naravno, ne sporimo činjenicu da će Centralna izborna komisija provoditi izbore za člana Predsjedništva i za predstavnike u Predstavničkom domu, poslanike, to može i treba da radi Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine. A sve izbore na republičkom nivou provodiće republička izborna komisija”, naveo je Dodik.
Postojanje entitetskih izbornih komisija predviđeno je i Izbornim zakonom Bosne i Hercegovine, ali s ograničenim ovlastima. Dok s druge strane Dodikov neustavni izborni zakon podrazumijeva oduzimanje nadležnosti CIK-a, što je direktan napad na državnu strukturu.
“Odluku o raspisivanju izbora na bilo kojem nivou vlasti, nebitno da li se radi o opštim ili lokalnim izborima, isključiva je nadležnost Centralne izborne komisije. Provođenje izbora od bilo kojeg izbornog organa, u konkretnom slučaju izborne komisije RS-a, apsolutno nije u skladu sa zakonom”, ističe Vehid Šehić, bivši član Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine.
“Budući da je Ustavni sud Bosne i Hercegovine već jednom proglašavao ovaj zakon neustavnim, ne postoje mogućnosti da se donese novi zakon. Ukoliko bude donesen, on je protivan odlukama Ustavnog suda i samim tim krivično je kažnjiv i za sva lica koja u tome učestvuju”, upozorava Damjan Ožegović, saradnik za pravne poslove Transparency International BiH.
Dodiku počinjenih krivičnih dijela svakako ne manjka. Svakim novim pojavljivanjem u javnosti najavi i novo neustavno djelovanje. Kako misli provesti svoje izbore nije pojasnio. Bez ikakvog plana i analize, jer vremena je malo, a ambicija previše, do eventualnog hapšenja.
“On će potpuno izolovati RS, upropastiti je i kamen na kamenu osatiti neće, jer sa svojom izbornom komisijom, svojom graničnom službom, s vojskom koju najavljuje - ne znam gdje će naći te ljude, a gdje pare da to finansira”, kaže analitičarka Svetlana Cenić.
Šta Dodiku vrijedi raspisivanje i održavanje izbora koje ne prihvata apsolutno niko? A do izbora naredne godine možda više i ne bude imao pravo na kandidovanje. Ako mu se potvrdi prvostepena presuda. Podsjećamo, ona glasi godina dana zatvora i šest godina zabrana političkog djelovaja.
Predsjednik RS-a Milorad Dodik je reagirao na eventualno proširenje tužilačke istrage na ministra unutrašnjih poslova RS-a Sinišu Karana i direktora Policije Sinišu Kostreševića. Rekao je kako oni nisu dostupni pravosuđu Bosne i Hercegovine.
Napomenimo, Karan i Kostrešević odbijaju saradnju s Tužilaštvom Bosne i Hercegovine i ne žele privesti Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića, koji su osumnjičeni za rušenje ustavnoga poretka Bosne i Hercegovine. Potvrdu ove informacije tražili smo od Tužilaštva Bosne i Hercegovine, ali je još nismo dobili.
federalna.ba