videoprilog Naide Subašić (Dnevnik 2)

Povorka ponosa 22. juna: Volim da se ne bojim

Peta povorka ponosa najavljena je za 22. juni - ove godine nosi naziv „Volim da se ne bojim“, a organizatori kažu da žele ukazati na problem nasilja nad LGBTIQ populacijom, ali i bh. građanima.

Autentičnost je pojam koji je više puta naglašen na najavi pete bh. Povorke ponosa. Pojedinac kojem se nasilnim putem blokira autentičnost kroz život, kako kažu, bije nepotrebne borbe, bez sigurnog prostora i osnovnih sloboda. A, nasilje, kažu, nije samo fizički napad.

„Nasilje se ne manifestuje samo kroz fizičko nasilje nego i kroz verbalno, institucionalno, porodično, ekonomsko... Ono što jeste cilj propitivati gdje smo kao društvo zakazali, gdje smo normalizovali to nasilje i na koji način možemo pomoći samoj zajednici da prepozna sve oblike nasilja i da oni koji su proživjeli nasilje nisu sami u tom iskustvu“, kaže Anisa Pračić-Šehić, članica Organizacionog odbora.

Ovogodišnjim sloganom organizatorice žele da članovi LGBTIQ zajednice u Bosni i Hercegovini mogu slobodno i bez straha u javnosti šetati sa svojim partnerima i naglas govoriti o svojim životima. Na taj način, tvrde, samo žive svoju punu slobodu i, naravno, autentičnost. A, bh. javnost na različite načine reaguje na takve situacije. Međutim, dojam i iskustva Organizacionog odbora govore da je povorka u glavnom gradu Bosne i Hercegovine iz godine u godinu, ipak, sve prihvaćeniji događaj.

„S obzirom na to da je ove godine već peta bh. povorka ponosa, imamo dojam da šira javnost počinje to doživljavati i kao svoj protest i da se svi zajedno borimo - kako za prava LGBTI osoba tako i protiv svake druge diskriminacije“, istaknula je Vanja Šunjić, članica Organizacionog odbora.

Pomaci u kontekstu osvještavanja društva su vidljivi. Itekako još ima mjesta za napredak i to može i mora biti bolje. Ovo mora biti zajednička borba svih građana ove države, da stanemo u kraj kulturi nasilja. Poruka je to Organizacionog odbora. Iskustva diskriminiranih građana - potresna.

„Iskustva su, nažalost, razna – vršnjačko nasilje, da se osoba zatvara u sebe, da proživljava anksioznost, stres, da gubi motivaciju za rad, za daljnje školovanje. U našoj kampanji će biti predstavljeni razni oblici nasilja koje su preživjele LGBTIQ osobe – kao, na primjer, od togada su se u vlastitom gradu morale seliti iz kvarta u kvart zbog nasilja koje su pretrpjele u fizičkom obliku do promjene radnog mjesta zbog verbalnog nasilja“, navodi Pračić-Šehić.

Bilo kakvo nasilje se ne smije ignorisati. Otvoren dijalog o nasilju potiče svijest i društvene promjene koje teže ka sigurnijem i slobodnijem društvu za sve. A, svi smo pozvani da 22. juna šetamo, ponosno i bez straha.

federalna.ba

Povorka ponosa
Agencija za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine Povorka ponosa Bh. povorka ponosa
0 21.06.2024 16:52
Povorka ponosa MUP RS-a
0 26.01.2024 18:43
Bh. povorka ponosa Povorka ponosa LGBTIQ Sarajevo
0 24.05.2023 20:16
Povorka ponosa Bh. povorka ponosa Milorad Dodik
0 19.03.2023 14:13
Banja Luka Povorka ponosa Bh. povorka ponosa geto LGBT
0 18.03.2023 22:25