Maglaj može samo kopati drenažne kanale – sami ne mogu sanirati klizište u Mladoševici
Dvadesetak dana nakon ponovo pokrenutog klizišta u naselju Mladoševica kod Maglaja, gdje je do sada iz sedam objekata iseljeno 18 stanovnika, još se ne zna da li je klizište pokrenula priroda ili je posrijedi ljudski faktor, kao ni sudbina privremeno iseljenih stanovnika i njihovih imanja. U Maglaju rade koliko mogu, a od viših nivoa vlasti obećana je konkretna podrška.
Na području Mladoševice zbog klizišta stanje prirodne nesreće, evakuisani ugroženi mještan...
Tlo je još aktivno i nova oštećenja na objektima su vidlljiva svaki dan. Iseljeni stanovnici Mladoševice, među kojima je i Mirko Markanović, svakodnevno su u selu: „Svaki sam dan ovdje. Od jutra do naveče. Iseljen sam, ali svaki dan sam ovdje. Ovdje gore sam sebi našao neki privremeni smještaj. Šta ću?“.
Stanovnici sela su uvjereni da je klizište nakon deset godina pokrenula nelegalna deponija inertnog otpada koju je izvođač radova na trasi Koridora Vc bez ikakvih dozvola formirao iznad sela.
Mještani Mladoševice evakuisani, za katastrofu kive nelegalnu deponiju
„Ima struka. Valjda ova država ima neku vlast. Neka odrede ko je kriv za nešto“, kaže Edin Suljević, stanovnik Mladoševice.
Haris Šahman, stručni saradnik u Službi civilne zaštire Općine Maglaj, napominje kako još nema zvaničnog stava: „Ne bih da nagađam šta i kako će se dalje to odvijati. Ne znamo još. U narednom periodu ćemo vidjeti, a mi radimo onoš to možemo, što je do nas“.
Ono što mogu, a što je naložio i Federalni geološki zavod, jeste kopanje drenažnih kanala. Više od toga Maglaj sam ne može. Načelnik Maid Suljaković (SDA) ističe da Općina Maglaj, kao ni većina općina, nema budžete koji mogu sanirati ovakve vrste klizišta. Dodaje i kako u Maglaju ima evidentiranih još 118 klizišta.
„FUZC na osnovu Metodoloogije o procjeni šteta može hitno reagirati akontacijom od 20.000 maraka kao i Kantonalna uprava civilne zaštite, što je neka inicijalna šprica da se nešto uradi, sa tih 40.000 maraka“, navodi Aldin Brašnjić, v.d. direktora FUCZ-a.
Kako sada stvari stoje, stanovnici Mladoševice bi mogli trajno biti iseljeni iz sela. Šahman ističe da prate stanje i čekaju i zvaničan izvještaj Federalnog zavoda za geologiju
Vlada Federacije će za iseljene stanovnike osigurati naknadu za stanarinu i ostale troškove, kazao je ministar za raseljene osobe i izbjeglice Nerin Dizdar (SDP) – jer izvjesno je izmještanje sa ove lokacije i izgradnja novih objekata: „Već je u proceduri jedan tekst zakona gdje ćemo lokalnoj zajednici omogućiti prijenos vlasništva na novizgrađenim objektima i zemljištem jer je to i prije bio problem.
Stanovnici Mladoševice umorni su od stalnog strahovanja, ali i svjesni težine situacije - nastoje biti kooperativni očekujući brzu reakciju nadležnih.
„Ima dunum i 250 kvadrata. Dajte mi toliko zemlje. Dajte mi napravite ovakvu kuću i ove zgrade i ja više ništa ne tražim. Dinara ni od koga. Vi meni isto ovako napravite i ja sam zadovoljan. Bilo gdje“, poručuje naš sagovornik s početka priče.
federalna.ba