Stanovnici Širokače strahuju od pokretanja klizišta iznad naselja
Obilne padavine uzrokovale su probleme stanovnicima sarajevskog naselja Širokača, koji odranije strahuju od pokretanja klizišta iznad njihovih kuća. Pogoršala se situacija na lokalitetu Curine njive. Na terenu je i Civilna zaštita Opštine Centar, ali mještani nisu zadovoljni koliko im pomažu u ovoj vanrednoj situaciji.
Zbog najnovijeg vala kiša, sitaucija je ozbiljna. Vidljive su površinske pukotine i uništeni asfalt a prijetnja raste
“Voda je već došla u centar naselja Širokača.Ide dalje u drugo naselje Toka Džeka i prema gradu, prema Miljackoj. Ogromne su količine vode s tog područja. Dosad nismo imali nikoga od predstavnika vlasti da je došao, obišao. Apelujemo, niko ne reaguje”, govori Samir Isaković, član Savjeta Mjesne zajednice Širokača.
“Općinska civilna zaštita je bila na terenu i trenutno je na terenu. Ostali viši nivoi vlasti – nisu”, ističe Armin Đono, predsjednik Savjeta Mjesne zajednice Širokača.
Od lokalnih vlasti stanovnici očekuju konkretnije korake kako bi osigurali sigurnost ljudima i sanirali stanje na terenu.
“Teško mi je. Ušla mi je voda i u poslovni prostor i u garažu. U kuću mi je ušla voda, probija kroz zidove. Sama ne mogu ništa, pomažu mi komšije. Zvali smo Civilnu zaštitu. Niko nije dolazio, prije sam podnosila zahtjeve jer ovo se i prije meni dešavalo. Niko se nije obraćao iz Općine Stari Grad”, kaže stanovnica Širokače Ševala Papić.
Dok rizik iz sata u sat raste, stručnjaci upozoravaju da je ovaj lokalitet potrebno dugoročno osigurati i zaštititi živote i imovinu građana.
“Bistrički potok ima bujični karakter, to se vidi kad se ode na teren jer tamo je Austro-Ugarska napravila između 25 i 30 protivbujičnih pregrada i kaskada koje su imale zadatak da uspore negativne posljedice eventualnog pokretanja ili intenzivnijeg površinskog oticaja. Da li postoji realna opasnost za Bistrički potok da će se ovih dana pokrenuti, unaprijed je teško prognozirati da će doći do takvih padavina, ali padavine koje bi bile upola manje nego što se to dešavalo u Jablanici i Konjicu, Bistrički potok bi sigurno izazvao katastrofalne posljedice”, upozorava dr. sc. Muhamed Bajrić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu UNSA.
Vlada Kantona Sarajevo je angažovala građevinski fakultet za izradu projekta trajne sanacije, koji, kada se implementira – tada više taj problem neće postojati. Projekat je u završnoj fazi izrade i prema riječima dekana Građevinskog fakulteta prof. dr. Samira Dolarevića, biće spreman za implementaciju početkom aprila ove godine.
“Problemi koje imamo ovdje nisu tehničke prirode. A svi znamo koji su nam problemi: to su entitetske granice, a klizište ne zna gdje je granica, ono ide preko granice i to vam je stvarni problem”, napominje Dolarević.
“Ako mogu istaći nešto pozitivno, a to je da je ovih dana postavljena automatska kišomjerna stanica, koja je već u sistemu Federalnog hidrometeorološlog zavoda i koja šalje informacije”, istakao je prof. Bajrić.
Stanovnici Širokače apeluju na vlasti da međuentitetskom saradnjom konačno riješe problem saniranja klizišta.
federalna.ba