Na području Mladoševice zbog klizišta stanje prirodne nesreće, evakuisani ugroženi mještani
Nakon klizišta koje je u srijedu aktivirano na području maglajskog naselja Mladoševice, na ovom lokalitetu je proglašeno stanje prirodne nesreće. Ugroženo je sedam stambenih objekata iz kojih su stanovnici evakuirani, a regionalni put Prnjavor - Novi Šeher još je u prekidu. Mještani ističu kako je razlog ponovnog pokretanja klizišta nelegalna deponija inertnog otpada na trasi koridora Vc.
Stanovnici Mladoševice, nakon neprospavane noći, uprkos naporima nadležnih da dreniranjem tla zaustave klizište, iz sata u sat svjedoče kako se zemljana masa približava njihovim kućama. Vjeruju kako je do ponovnog aktiviranja klizišta došlo zbog nelegalne deponije otpada koji je, izvođač radova formirao iznad sela.
„Odozgo je skroz krenulo. Ovi su nasipali gore. Ljudi im dozvolili. Milioni kubika. To je krenulo. Razvalilo sve. Do kuća došlo. To razlog, sto posto“, govori Mirko Markanović, stanovnik Mladoševice.
U Općini ističu kako se područje već 11 godina nalazi u takozvanoj „crvenoj zoni“ u kojoj nisu dozvoljene nikakve građevinske aktivnosti, te da izvođaču nije izdala dozvole niti saglasnosti za deponiju.
„Provjerio sam sa službama, ni Općina ni općinski inspektori nisu upoznati sa navedenim odlaganjem niti postoji bilo kakav dokument kojim Općina odnosno daje dopuštenje firmi „Čengiz“ da odlaže navedeni otpad na to područje“, kaže maglajski načelnik Maid Suljaković (SDA).
Dozvolu za deponiju nije izdala ni Vlada ZDK-a.
„Tu su trebali da postoje određeni elaborati ili studije o utjecaju na okoliš, određene radnje prije pokretanja deponovanja tog inertnog materijala. Možemo reći da je to jedna divlja deponija građevinskog materijala“, navodi Adnan Šabani, komandant Štaba Civilne zaštite ZDK-a.
Iz Autocesta pismeno smo dobili potvrdu da ni oni nisu izdali dozvolu za deponovanje materijala. Njihovi, kao ni predstavnici FUZC-a, niti izvođača radova nisu se pojavili na pres-konferenciji u Maglaju.
federalna.ba