Forum o medijskoj pismenosti građana kao brane od dezinformacija održan i u Zenici
Vijeće za štampu i online medije u Bosni i Hercegovini u borbi protiv dezinformacija organiziralo je Forum građana, novinara i urednika u Zenici, na kojem su učesnici bili u prilici da se upoznaju sa pojmom dezinformacija te kako da ih prepoznaju i koji su mehanizmi zaštite od manipulativnog izvještavanja.
Panelisti su bili prof. dr. Enes Osmančević iz Tuzle, dugogodišnji član Žalbene komisije Vijeća te Velida Kulenović, zenička novinarka i potpredsjednica Udruženja BH Novinari, koji su prezentirali načine upućivanja žalbi samoregulacijskom tijelu, odnosno Vijeću za štampu i online medije u BiH.
- Vijeće organizuje ovaj forum sa ciljem da bi upoznalo građane kako da se obrate Vijeću, sa pojmom šta su to dezinformacije, kako da se zaštite od manipulativnog izvještavanja - kazala je Mirjana Jovović, projekt koordinatorica i službenica za žalbe u Vijeću za štampu i online medije u BiH.
Vijeće za štampu BiH, podsjetila je, godinama radi na organizaciji seminara i konferencija o temi dezinformacija te kako da se građani zaštite od deformacija. Forum je, dodala je, jučer organiziran u Travniku, a bit će organiziran i u Stocu, Trebinju, Mostaru, Jajcu i Tuzli.
Pored Foruma, dodala je, predstavljen i Priručnik za razumijevanje dezinformacija, nastao u okviru ovog projekta, koji je finansiran grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država te koji se nalazi na web-stranici Vijeća.
- Građanima je najvažnije da prate vjerodostojne medije, odnosno medije koji imaju impresum. Mediji s impresumom su odgovorni i ozbiljni, koji imaju i provjerljive izvore - kazala je Jovović, koja je podvukla kako je potrebno pratiti naslove da li odgovaraju sadržaju teksta.
Kulenović je podvukla kako je medijska pismenost važna zbog potrebe za kritičkim promišljanjem, da se zna šta se čita i dijeli na društvenim mrežama te kako se može zaštititi od eventualnih dezinformacija.
- Odnosno, kako možemo postati potencijalne žrtve dezinformacija. U tom smislu, kako se zaštititi, na tome rade strukovne organizacije kao što su Udruženje BH Novinari i regulatori u BiH, koji rade na donošenju Zakona o transparentnosti vlasništva u medijima. Zakon bi trebao da definiše vlasništvo, prije svega na portalima. Trenutno, u BiH ima više od 700 internet portala, a mnogi od njih nemaju impresuma pa su oni i mogući izvori dezinformacija, lažnih vijesti, ali i klik-bejt sadržaja - kazala je Kulenović, koja je podvukla kako je zbog toga važno biti medijski pismen.
federalna.ba/Fena