Zabrinjavajuće: Sve više mladih žrtve su anksioznosti i depresije
Svjetski je dan mentalnog zdravlja. Kada se govori o mentalnom zdravlju građana Bosne i Hercegovine, veliki broj njih osjeća posljedice agresije na našu zemlju i proteklog rata, kaže struka. Međutim, sve veći je broj ljudi koji se suočavaju sa problemima mentalnog zdravlja, a uzroka je mnogo, iako su najčešće razlozi ekonomsko-socijalne prirode. Dodatni rizik su i određena zanimanja i poslovi koji podstiču razvoj anksioznosti i depresije.
Jasmin Habul već 35 godina radi kao vatrogasac. Ova profesija nije samo borba sa vatrom, za Jasmina je spašavanje života najljepši dio ovog posla. No, posljedice po mentalno zdravlje ipak postoje, jer biti vatrogasac smatra se jednim od najstresnijih poslova.
„Dosta je situacija na terenu koje su prouzrokovale takve stvari, čak i taj oporavak traje i po mjesec dana. U jednoj sedmici sam imao tri saobraćajne nesreće gdje je epilog bio sedam mrtvih. Te scene ostanu urezane za čitav život“, priča nam on.
Takmičenje s vremenom, minute koje pacijenta dijele od smrti ostavljaju velike posljedice i na mentalno zdravlje svih onih koji rade u službama hitne medicinske pomoći. Ipak, oni su ti koji prvi pristupaju mjestima nesreća i pacijentima u stanju potrebe.
„Idemo na stresne situacije. Ulazimo u ljudske priče, živote, gdje je pitanje života i smrti, teških tragedija, gubitaka najbližih. Mnogo puta se emotivno vežemo s tim osobama, tako da to nosimo i na posao, a i kući“, govori Lejla Kuluglija Memišević, načelnica službe Hitne medicinske službe u Tuzli.
Stres, koji je sve prisutniji u savremenom načinu života, za posljedicu ima zapanjujuće statistike. Sve je veći broj mladih koji traže pomoć, dok je s druge strane veliki broj onih koji se ne usuđuju javno reći da se suočavaju s različitim oblicima anksioznosti i depresije. Stigma nije jedini problem.
„Imamo situaciju u Tuzlanskom kantonu koja se tiče nedostatnog broja stručnog osoblja. Imamo centre za mentalno zdravlje koji u sastavu svojih timova nemaju psihijatre“, ističe Nerminka Aljukić, načelnica Klinike za psihijatriju UKC Tuzla.
„okušavamo da smanjimo stigmatizaciju, međutim, ona je, nažalost, ukorijenjena u našem društvu“, dodaje Nejra Tinjić, psiholog u udruženju Feniks.
Istaživanja pokazuju da su anksioznost i depresija među prvim simptomima narušenog mentalnog zdravlja. Oni u svijetu postaju i jedan od vodećih razloga smrtnosti. Sve to prati negativan trend suicidnih ideja i ovisnost o alkoholu ili igrama na sreću. Stanje nije dobro. Struka apeluje na građane da traženje pomoći ne treba i ne smije biti tabu i glasno o ovim problemima moramo govoriti, zbog dobrobiti šire zajednice.
federalna.ba