Visoko traži izuzeće od neradne nedjelje tokom turističke sezone
Sve je više poslodavaca koji govore o negativnim posljedicama zabrane rada nedjeljom, i padu prometa. Iako iz Federalne vlade te tvrdnje osporavaju, i Grad Visoko uputio je zahtjev Vladi Federacije za oslobađanje od zabrane rada od 1. aprila do 30. novembra svake godine, odnosno tokom turističke sezone. Zahtjev će uputiti i iz općine Jablanica, na inicijativu privrednika. Dosad je Orašje, jedini grad u Federaciji koji je dobio izuzeće, i prema zvaničnim podacima, promet u ovom gradu je u porastu.
Gradske vlasti Visokog odlučne – zahtijevaju da tokom trajanja turističke sezone trgovački objekti imaju mogućnost da rade nedjeljom. Ovakav prijedlog, nakon provedene procedure, na očitovanje Vladi Federacije uputili su kako bi na taj način očuvali turističku sezonu uspješnom.
“Gradsko vijeće je donijelo odluku da se traži odobrenje za sezonsko izuzeće za period od 1. aprila do 30. novembra”, objašnjava Almir Ljeskovica, predsjedavajući Gradskog vijeća Visoko (SDA).
Uz trgovačke objekte, Fondacija „Arheološki park: Bosanska piramida Sunca“ jedan je od inicijatora za sezonsko izuzeće od neradne nedjelje. Tokom prošle godine ovaj lokalitet posjetilo je oko 250.000 stranih i domaćih turista, a u Visokom je ostvareno 89% više noćenja u odnosu na 2023. godinu.
“U svom prijedlogu Gradskom vijeću Visokog naveli smo da se ostavlja mogućnost poslodavcima da rade ili da ne rade nedjeljom, ali oni koji su pogođeni, prije svega mali biznisi, oni će opet dobiti šansu”, ističe Semir Osmanagić, direktor Fondacije Arheološki park Bosanska piramida Sunca.
Nedjeljna svakodnevnica u Visokom je gotovo identična kao i u drugim gradovima u Federaciji. Građani su, kako kažu, prilično nezadovoljni odlukom o neradnoj nedjelji:
“Po meni, malo je tužno i monotono, a i radnici koji imaju slobodno da bi iskoristili tu nedjelju nemaju gdje da kupuju i izlaze.”
“Niko ne misli na domaćicu, na radnicu koja radi, koja ne može kupiti subotom, kako će kupiti.”
“U posljednje vrijeme svaki dan je isti - i nedjelja i ponedjeljak i utorak. Ovo što se radi, još više je zamrlo sve.”
“Nedjeljom svi odoše, ko ima novca na stranu, ostane ko nema para.”
Visoko uz Olovo posljednjih godina prednjači na listi ostvarenih noćenja u ovom kantonu. Kako i sami turistički radnici navode, ranija praksa govori da je najveća posjećenost tokom turističke sezone naročito evidentna neradnim danima.
“Bilo je jako zgodno što su nam sve prodavnice bile otvorene, pogotovo vikendom, neki ljudi ostaju po sedam do deset dana i njima je veoma značajano da, osobitno neradnim danima, odu u kupovinu”, ističe Osmanagić.
“Najveći broj turista koji dolaze u Visoko dolaze vikendom. Pogotovo nedjeljom, i ako zatvorimo male trgovinske radnje, onda zaista imamo ekonomski udar na njih. Ovim želimo da im olakšamo i pomognemo”, poručuje Ljeskovica.
Zahtjev za izuzeće od neradne nedjelje do sada su najavljivali Zenica, Maglaj, Doboj Jug, ali su jedino Tešanj i Visoko proveli neophodne procedure. No, ukoliko dođe do izuzeća u ovim mjestima, to bi moglo otvoriti put i drugim lokalnim sredinama.
“Imamo i druga turistička mjesta u Zeničko-dobojskom kantonu i mislim da će i oni tražiti, ako se donese takva odluka, pa i širom Bosne i Hercegovine. Od početka mislim da je takva odluka pogrešna”, zaključuje Samir Šibonjić, ministar privrede ZDK-a (NES).
I dok su, sa jedne strane, turistička sezona i prihodi koje trgovci ostvaruju tokom ljetnih mjeseci a, sa druge strane, radnička prava zbog kojih je ova odluka i donesena, odluka o izuzeću Grada Visokog sada je isključivo u rukama Vlade Federacije.
federalna.ba