Počinje proizvodnja transformatora u BiH
U našoj zemlji proizvodit će transformatore i to pod dobro poznatim logom Energoinvesta s ciljem plasmana na mnogobrojna tržišta. Riječ je o zajedničkom projektu kompanija Ares trafoi i Energoinvesta. Proizvodni ciklus će se odvijati u Visokom. Također, u planu je i gradnja pogona u Sarajevu. Ovaj poslovni potez ponovo otvara priču o Energoinvestu kao jednoj od najvećih bosanskohercegovačkih kompanija.
Novi poslovni poduhvat Energoinvesta je proizvodnja energetskih, distributivnih, suhih, ali i transformatora za energetske izvore u Bosni i Hercegovini i plasman na domaće, ali i strano tržište. Za početak bit će proizvođeno 180 transformatora mjesečno, snage do 7 MVA.
“Cilj je jednostavan, radi se o proizvodu koji je vrlo tražen i visokopotentan u Evropi. Svi kapaciteti su rasprodani 3 do 5 godina koji postoje. Sigurna su tržišta regije - Srbija, Crna Gora, BiH, a postoje upiti iz Njemačke i Velike Britanije”, kazao je Mirza Ustamujić, generalni direktor Energoinvesta.
View this post on Instagram
Proizvodnja će se odvijati u fabrici Energoin u Visokom. No, u dugoročnom planu je i dodatno otvaranje fabrike konzorcija Energoinvest - Ares trafoi u Sarajevu sa mjesečnom proizvodnjom od 320 transformatora do 110 MVA.
“Investicija je oko 10 miliona eura, ali će za 5 godina biti oko 35 miliona eura, a izvoz viši od 100 miliona eura”, naveo je Mehmet Sancakli, direktor kompanije Ares trafo Ekipmanlari Visoko.
Ustamujić dodaje kako je ovaj proizvod tražen te da će obezbijediti prihode za BiH da razvijaju kadar za energetsku industriju, ali će i da ih poizicionira kao lidera u regiji te obezbijedi enorman izvoz.
Energoinvest je nekada poslovao na tržištima 109 zemalja svijeta, a danas u samo devet. Proizvodnja trasformatora sa deklaracijom bh. porijekla mogla bi otvoriti put ka evropskom, afričkom i azijskom tržištu.
“Ovo će biti vrlo vjerovatno najbolji primjer razvoja transformatora u BiH. Ako znamo da je ovo najtraženija roba u svijetu, onda nam značaj današnjeg otvaranja ove fabrike ide na viši nivo”, izjavio je ministar energije, rudarstva i industrije FBiH Vedran Lakić (SDP).
“Ono što su postavili kao svoju ambiciju da proizvodnja 180 mjesečno ide na 320 i otvaranje novog pogona pokazuje sve više kako strani investitori osjećaju sigurnost i stabilnost Federacije”, kazao je predsjednik Vlade FBiH Nermin Nikšić (SDP).
View this post on Instagram
U proizvodnim pogonima u Visokom i Sarajevu trebalo bi raditi oko 250 uposlenika. Osim ekonomskog značaja, posebnu ulogu predstavlja mogućnost za angažman domaćih kadrova koji imaju već dokazano znanje i vještine u elektroenergetskom sektoru.
federalna.ba