Vanredna sjednica Vijeća ministara o isplati 110 miliona KM “Viaductu”-bez hitnih i konkretnih rješenja
Nakon što je na redovnoj sjednici oboren dnevni red, kojeg nisu prihvatili ministri Srđan Amidžić i Staša Košarac, održana je vanredna sjednica Vijeća ministara. Na sjednici je razmatrana samo jedna tačka dnevnog reda. Radi se o Informaciji o radu Tima za pregovore s punomoćnicima Viaduct d.o.o. Portorož i drugi za postupanje po presudi Međunarodnog Tribunala u postupku protiv Bosne i Hercegovine, a zbog duga entiteta Republika Srpska.
Sovenačka kompanija „Viaduct“ najavila je mogućnost pokretanja prinudne naplate 108,6 miliona maraka, koliko joj Republika Srpska, odnosno Bosna i Hercegovina, duguje zbog raskida ugovora za izgradnju dvije hidroelektrane na rijeci Vrbas. U „Viaductu“ su odlučili šta će biti predmet izvršenja: zgrade Centralne banke u Mostaru i Agencija za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH. BHANSA se juče obratila saopštenjem u kojem je upozorila da će blokadom njenog rada doći u pitanje avio saobraćaj u Bosni i Hercegovini. Postavlja se pitanje, šta se čekalo? Zašto Vijeće ministara ranije nije reagovalo? Da li je Ministarstvo finansija, na čijem čelu je SNSD-ov ministar Srđan Amidžić, trebalo signalizirati hitno rješenje ovog problema. U ranijoj izjavi ministar Amidžić lopticu je prebacivao na Pravobranilaštvo BiH:
„Tu informaciju, prijedlog rješenja, treba da pripremi Pravobranilaštvo BiH, Savjet ministara da se izjasni po tom pitanju. A mi, kao Ministarstvo finansija i trezora treba to samo da realizujemo. Koliko sam ja bio upoznat, mi od Pravobranilaštva još uvijek nismo dobili nijednu informaciju, niti kako da postupamo o tom pitanju. Onaj momenat kad dobijemo, mi ćemo tako postupiti.“
Današnja diskusija između ministara završena je, kako nezvanično saznajemo, dogovorom da će, u roku od 15 dana, Ministarstvo finansija BiH sastaviti prijedlog otplate ovog međunarodnog duga, od gotovo 110 miliona KM. Oglasila se i predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto koja kaže:
“BiH je ta koja bi trebalo da izvrši presudu. Predlažemo rješenja, ali nismo naišli ni na jedan stav od predstavnika iz Republike Srpske kako bismo riješili ovaj problem. Nisam shvatila cilj, na ovaj način se, samo prolongira izvršenje ove presude i umanjenje troškova jer kamate rastu, a time i ukupan iznos duga koji ima Vlada Republike Srpske prema slovenskoj firmi. Imamo 240 miliona KM koja su namijenjena za kapitalna ulaganja, a nisu sva sredstva iskorištena, ali ministar finansija ne daje prijedloge i pita nas da li nešto insinuiramo.”
Smatra se da je ovo još jedna taktika odugovlačenja koju provodi Amidžić, ministar finansija BiH. Damjan Ožegović, viši istraživač i saradnik za pravne poslove Transparency Internationala BiH smatra sljedeće:
„Zbog odbijanja da se pravovremeno postupa, i u ovom slučaju, ali i u mnogim drugim koncesijama koje su predmet međunarodnih arbitraža, mi imamo isplaćivanje desetina ili stotina miliona maraka, ne samo kazni, nego i zateznih kamata koje dolaze posljedično. A, vidimo da vlast i dalje oteže, odnosno ne žele da isplate ono što im je već dosuđeno i što je već pravosnažno.“
Ko će u konačnici platiti višemilionski dug i do kada će zbog loših odluka vlasti ispaštati imovina BiH, ostaje da se vidi.