SNSD pokušava ubrzati kupovinu zgrade za UIO BiH
SNSD od vlasti ne odustaje. A, potencijalno, posljednje dane mandata koristi za realizaciju starih ciljeva. Direktor Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija hitno je izmijenio Plan javnih nabavki i uvrstio kupovinu nove zgrade za Upravu. Time je proces ubrzan, ali bez sredstava, jer budžet za ovu godinu još nije usvojen.
Kako vlast izmiče, tako i SNSD žuri da spasi sve što spasiti može. Počinje od interesa, a na spisku prvi je kum. Zgrada Mileta Radišića, kuma Milorada Dodika, u planu je javnih nabavki po naredbi Zorana Tegeltije. Sa smjenama u proceduri i prijetnjom definitivnog izbacivanja iz vlasti, SNSD koristi priliku da kupovinu zgrade ipak ubrza. U skladu s instrukcijom SNSD-ovog ministra finansija o privremenom finansiranju. Ministar je bez objašnjenja, a Uprava se poziva na redovnu proceduru.
“Objava Izmjena i dopuna plana javnih nabavki je redovna procedura prije raspisivanja konačnog javnog oglasa. Nakon što se oglas pripremi, isti će biti raspisan, o čemu će javnost biti obavještena. UIO za kupovinu Glavne kancelarije i Regionalnog centra u Banja Luci ukupno ima 99.500.000 KM”, izjavila je Darjana Maglov, glasnogovornica Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine.
Redovno baš i nije. Iza paravana poznati ciljevi, a trenutak izmjene plana nabavki ih i potvrđuje. Dok je višegodišnji saveznik Dragan Čović okrenuo leđa i opoziciji iz RS-a otvorio vrata do vlasti, SNSD je krenuo u realizaciju interesa, dok još uživaju sve prilike i mogućnosti vladajućih pozicija.
“Zaista redovna procedura da nije usvojen Budžet za 2025. godinu i da se Plan javnih nabavki mijenja na način da se ubaci zgrada Mileta Radišića. I to je ono što je posebno zanimljivo, oni su to uradili na dan kada je Dragan Čović imao sastanak s Trojkom i kada je jasno rekao kao da mu je SNSD više nisu partneri. Dakle, samo su požurili dok su još tu da što prije završe taj posao. S tim ciljem je to urađeno”, smatra članica Glavnog odbora SDS-a Aleksandra Pandurević.
“Čini se da sve ide u tom pravcu. Oni nisu krili da namjeravaju da kupe tu zgradu, mi to znamo unazad nekoliko godina. Međutim, kako je sada kriza vlasti na bh. nivou i kako je izvjesno da SNSD ide putem izlaska iz vlasti, jasno je da im se žuri da naprave posao. Oni rade tu, prije svega, jedan biznis”, ocjenjuje politolog Stefan Blagić.
I u te svrhe koriste potencijalno posljednje dane mandata u redu vlasti. Da se osiguraju i konačno kupe zgradu.
“Oni su davno prešli političke crvene linije, ovo zadire u ozbiljne pravne aspekte, pravne segmente i posljedice. Možda pokušavaju sada izvući što više u ovom periodu, tako da ta priča koja se odavno provlači kada je riječ o namirivanju određenih interesa i političkoj trgovini, možemo da posumnjamo i pretpostavimo da itekako ima istine”, kaže komunikolog Mladen Bubonjić.
Materijala ima i za pravosudne institucije.
“Tužilaštvo treba da reaguje jer ako već godinama unazad znamo i pričamo ko treba od koga da kupi zgradu i to se kroz ove prethodne provedene, a nerealizovane tendere potvrdi, jasno je da je riječ o vrlo ozbiljnim i krupnim zloupotrebama službenog položaja, ovlaštenja i kriminalnim radnjama”, ističe Pandurević.
Iako u planu, kupovinu zgrade SNSD će teško realizirati. Novca nema jer budžet još nije usvojen, niti saglasnosti u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine jer su se ministri iz Trojke predomislili nakon što je Elmedin Konaković svojim glasom omogućio 32 miliona za kupovinu zgrade. A opozicija iz RS-a odlučna je izbaciti SNSD iz vlasti, a kumovu zgradu zamijeniti novim, jeftinijim objektom.
federalna.ba