Predstavnici Irana i SAD-a u odvojenim prostorijama, stavove prenosi omanski ministar
(Izvor: AA)

Predstavnici Irana i SAD-a u odvojenim prostorijama, stavove prenosi omanski ministar

Indirektni pregovori između Irana i SAD-a, uz posredovanje ministra vanjskih poslova Omana, počeli su u Muskatu, izjavio je glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova.

U izjavi objavljenoj na platformi X, Esmaeil Baghaei je rekao da su u toku "indirektni pregovori" između iranskog ministra vanjskih poslova Abbasa Araghchija i specijalnog predstavnika SAD-a za Bliski istok Stevea Witkoffa u glavnom gradu Omana.

U razgovorima posreduje Badr Albusaidi, ministar vanjskih poslova Omana, dodao je on.

SAD i Iran započeli pregovore u Omanu

Oman je danas postao nova diplomatska pozornica, jer su upravo tamo otpočeli pregovori između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, s ciljem da se spriječi dalje širenje iranskog nuklearnog programa. Iako je američki predsjednik Donald Trump prethodnih dana insistirao na direktnim razgovorima...

Baghaei je napomenuo da predstavnici iranske i američke strane sjede u odvojenim prostorijama, pri čemu dvije strane međusobno prenose svoje stavove preko ministra vanjskih poslova Omana.

Araghchi, u pratnji zamjenika ministra vanjskih poslova Majida Takht-Ravanchija, stigao je u Muskat rano u subotu kako bi učestvovao u indirektnim pregovorima s američkom stranom koju predvodi Witkoff.

Razgovori su fokusirani na iranski nuklearni program i dolaze usred pojačanih tenzija između dvije zemlje, posebno nakon ponovnog izbora Donalda Trumpa za američkog predsjednika.

U pismu prošlog mjeseca, Trump je zatražio od Irana da se uključi u pregovore sa SAD o svom nuklearnom programu. Iran je odbio direktne razgovore, ali je pristao na indirektne razgovore uz posredovanje Omana.

Trump je nakon toga zaprijetio Iranu bombardiranjem i sekundarnim carinama ako ne uspije postići sporazum sa SAD-om oko nuklearnog programa, što je izazvalo oštre reakcije Teherana.

Nova američka administracija je navodno pozvala Iran da pregovara o novom nuklearnom sporazumu koji bi zamijenio sporazum iz 2015. godine, koji je obustavljen nakon što su se SAD povukle iz njega u maju 2018. za vrijeme Trumpovog prvog predsjedničkog mandata.

Tokom Bidenove administracije, u Beču su vođene mnoge runde indirektnih pregovora uz posredovanje Evropske unije, ali bez rezultata.

Pitanje pregovora sa SAD i dalje je polarizirajuće unutar Irana, pri čemu ga jedna frakcija podržava, a druga tvrdi da se Trumpu ne može vjerovati.

Na sastanku sa omanskim kolegom ranije u subotu, Araghchi je naglasio da iranski pregovarački tim nastoji postići častan sporazum zasnovan na ravnopravnoj osnovi.

"Ako druga strana bude imala isti stav, ako Bog da, postojaće šansa za početno razumijevanje koje će dovesti do puta pregovora", rekao je on.

federalna.ba/AA

Iran SAD Oman pregovori