Trumpove carine uzdrmale tržišta, Evropa u potrazi za zajedničkim odgovorom
(Izvor: Fena/Xinhua arhiva)

Trumpove carine uzdrmale tržišta, Evropa u potrazi za zajedničkim odgovorom

Sveobuhvatni planovi američkog predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju carina uzdrmali su svjetska finansijska tržišta u ponedjeljak, nakon što je upozorio strane vlade da će morati platiti "mnogo novca" kako bi se carine ukinule, nazivajući ih "lijekom".

Azijska berza je zabilježila pad, evropske dionice pale su na najniži nivo u posljednjih 16 mjeseci, dok je tržište nafte zabilježilo veliki pad, jer su se investitori uplašili da bi carine koje je Trump najavio prošle sedmice mogle dovesti do viših cijena, slabije potražnje i potencijalno globalne recesije, javlja Reuters.

Ministri Evropske unije, koja je podijeljena po pitanju toga koliko snažno treba uzvratiti Trumpu a da pri tome ne nanese dodatnu štetu vlastitim kompanijama i potrošačima, sastaju se danas u pokušaju da formiraju jedinstven odgovor.

-Budući njemački kancelar: Moguće je da najgore tek dolazi-

Friedrich Merz, šef njemačkog CDU-a koji bi trebao preuzeti dužnost njemačkog kancelara, upozorio je da bi se stanje na svjetskim tržištima dionica i obveznica moglo dodatno pogoršati.

"Tržišta su u dramatičnom stanju koje prijeti daljnjom destabilizacijom", poručio je Merz u izjavi za agenciju Reuters. Naglasio je da je sada "važnije nego ikad da Njemačka što brže povrati međunarodnu konkurentnost", a to pitanje treba biti u središtu koalicijskih pregovora njegove konzervativne opcije sa socijaldemokratima.

Merz se zalaže za smanjenje poreza, rezanje birokracije i niže cijene energije.

-Ne padaju samo dionice nego i cijene sirovina-

Dok pažnju privlače dramatični padovi berzovnih indeksa, padaju i cijene sirovina poput nafte i bakra.

Analitičari pojašnjavaju razlog: Potražnja za naftom i bakrom raste kad globalna ekonomija jača. Nafta je ključna za energiju, a bakar za industrijsku proizvodnju. No strahuje se da bi američke carine mogle usporiti globalni rast ili čak izazvati recesiju, što bi smanjilo potrošnju i pritisnulo cijene.

Referentna cijena nafte pala je prošli sedmice 10%, a jutros je dodatno pala 4%, na 63.04 dolara po barelu. Cijena bakra pala je jutros 6% u ranom trgovanju, prije nego što se djelomično oporavila.

-Najgori dan za berzu u Hong Kongu u 28 godina-

Trgovanje na berzi u Hong Kongu je gotovo za danas, a indeks Hang Seng pao je 13.22% nakon što je tokom dana kontinuirano gubio na vrijednosti od samog otvaranja tržišta.

Prema navodima AFP-a, riječ je o najvećem dnevnom padu od azijske financijske krize 1997. godine.

-Ruski rubalj pao prema dolaru, cijena nafte na najnižoj razini od 2021.-

Ruski rubalj oslabio je danas prema američkom dolaru pod pritiskom pada cijena nafte koji je dodatno potaknut trgovinskim ratom koji vodi američki predsjednik Donald Trump. Rubalj je u 9:40 pao za 2.1%, na razinu od 86.30 za dolar.

Uprkos današnjem padu, rubalj je ove godine i dalje u plusu oko 24% u odnosu na dolar, uglavnom zahvaljujući očekivanjima smanjenja geopolitičkih napetosti.

Cijene nafte, glavnog ruskog izvoznog proizvoda, pale su na najnižu razinu od aprila 2021. "Iako pad cijene nafte može oslabiti rubalj, to se neće dogoditi odmah, čak ni ako cijena duže ostane niska", poručili su analitičari brokerske kuće BCS.

Ruska središnja banka prošle je sedmice upozorila da bi Trumpovo podizanje carina moglo usporiti globalni ekonomski rast, potaknuti inflaciju i dugoročno sniziti cijene nafte zbog slabije potražnje. Analitičari dodaju da je današnja pojačana prodaja deviza od središnje banke donekle ublažila pad rublja.

Iako je ruska ekonomija velikim dijelom izolirano od zapadnih tržišta zbog sankcija, Kremlj je 4. aprila najavio dodatne mjere za ublažavanje posljedica tržišnih poremećaja izazvanih američkim carinama.

-Američki saveznici u Aziji trpe gotovo kao i Kina-

Iako su Trumpove carine prvenstveno usmjerene na Kinu, tržišna reakcija pokazuje da američki saveznici u Aziji (Japan, Južna Koreja i Australija) trpe gotovo jednako teško.

Od četvrtka dionice japanskih proizvođača automobila poput Toyote, Honde i Nissana bilježe oštar pad nakon uvođenja 25% carine na sve uvezene automobile u SAD. Na udaru su i dionice japanskih banaka jer analitičari procjenjuju da je malo vjerojatno da će središnja banka moći podići kamatne stope zbog udara na drugu najveću ekonomiju Azije.

Japanski premijer Shigeru Ishiba ističe da je Japan najveći strani investitor u SAD-u i da bi zato trebao imati izuzeće od carina, no dosadašnji pregovori s Washingtonom nisu dali rezultate.

federalna.ba/Fena/Hina

Donald Trump carine Evropska Unija
Donald Trump Vladimir Putin Steve Witkoff SAD Rusija
0 11.04.2025 18:13
Donald Trump Kina
0 10.04.2025 19:23
Donald Trump TikTok Kina
0 10.04.2025 16:09
Kina SAD carine
0 10.04.2025 12:33