Sankcijama natjerati Srbiju da poštuje međunarodne ugovore - pa i potjernice
Sud BiH prihvatio je prijedlog Tužilaštva i zatražio raspisivanje međunarodne potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem. Na potezu je sada Interpol koji će odlučiti hoće li se ime Milorada Dodika i Nenada Stevandića naći u njihovoj bazi podataka dostupnoj u 196 država. Za to će imati nekoliko dana roka, a odluku će prvo objaviti našoj državi.
Teško je vjerovati da će srbijanska policija uhapsiti Dodika i predati ga Interpolu
Nakon što centralna potjernica nije spriječila ni Dodika ni Stevandića da nesmetano prelaze granice naše zemlje, Tužilaštvo i Sud uradili su svoj dio posla - na redu su ponovo policijske agencije, ovaj put pojačane i međunarodnim. Rampa bi konačno mogla biti spuštena, prelazak granice onemogućen, ali garancija da će hapšenje Dodika i Stevandića biti izvršeno još nema.
Kako ističe Semir Mujkić, glavni urednik BIRN-a BiH, teško je povjerovati da će srbijanska policija uhapsiti Dodika i predati ga Interpolu da bi on kasnije bio izručen Bosni i Hercegovini.
Srbija, kao najčešće posjećivana destinacija Dodika i Stevandića, lako bi prva mogla biti u prilici da reaguje. Historijat desetina presuđenih za ratne zločine, a koji se kriju u Srbiji, razlog je za skepticizam, posebno što uz bosansko i Dodik i Stevandić imaju i srbijansko državljanstvo.
“Toliko toga je Srbija uradila - nepoštivanje međunarodnih ugovora, nepoštivanje države BiH - da je vrijeme da se sankcioniraju takve aktivnosti, nezakonite i protivpravne, aktivnosti koje su protive međunarodnom pravu. Te sankcije mogu biti ne samo ekonomske nego i političke. Na taj način će se dovesti u poziciju državni organi Srbije da počnu poštovati i primjenjivati međunarodne standarde i norme”, smatra Ahmed Kico, stručnjak za sigurnost
Dodik je u Izraelu dočekao vijest da Sud BiH od Interpola traži raspisivanje crvene potjernice. Još jednom je ponovio da je želja, kako ga naziva, političkog Sarajeva da ga dovede pred Sud pod svaku cijenu, a međunarodnu potjernicu nazvao je pokušajem sprečavanjem RS-a da djeluje na internacionalnom planu.
Nervoza je očita, možda baš zbog činjenice da bi međunarodna potjernica mogla biti prekretnica i pokazatelj da se država može obračunati s osumnjičenim za rušenje ustavnog poretka. Možda je u svjetlu toga stiglo i saopćenje SIPA-e koja je pozvala domaće i međunarodne policijske i sigurnosne agencije da joj pruže pomoć i podršku, ne precizirajući, ali možda baš u Dodikovom hapšenju.
federalna.ba