Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions off, selected
      videoprilog Hane Porić (Dnevnik 2)

      Dodik već sedam dana van države, uprkos centralnoj potjernici

      Već petnaest dana na snazi je centralna potjernica za Miloradom Dodikom, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem. Sud Bosne i Hercegovine raspisao je i međunarodnu potjernicu za Dodikom i Stevandićem. Čeka se odgovor iz centrale Interpola. Za to vrijeme, Dodik se neometano kreće. I sad je van države, ali na nepoznatoj lokaciji. Dok on putuje, nižu se reakcije. Dodikovi potezi su opasni za građane u Republici Srpskoj, stojimo iza Bosne i Hercegovine, poruka je iz britanskog parlamenta.

      Dvije potjernice, centralna i još nepotvrđena međunarodna. No, Dodiku su granice još prohodne, a letovi u svakom smjeru sigurni. Gdje želi, tu i putuje. Sa etiketom bjegunca, tražen je, ali ga niko ne zaustavlja. Apsurdno, ali moguće. Od Srbije, Izraela pa do još nepoznate lokacije do koje je, ponovo, stigao neometano.

      Putem društvenih mreža, poručuje da je stigao, a sudeći prema ranijim najavama, odredište je u Rusiji jer koliko god još bio u prilično dobrom položaju, nema baš mnogo adresa na koje je dobrodošao. Ali tamo gdje jeste ide i bez poziva. Pa posljednjih sedam dana putuje, a državne institucije tvrde da rade, svijet i Evropa ga osuđuju. Vijeće sigurnosti UN-a zabrinuto, ali ništa više od usvojene izjave kojom pozivaju na politički dijalog:

      “Članovi Vijeća sigurnosti izrazili su duboku zabrinutost zbog nedavnih događaja u Bosni i Hercegovini. Članice Vijeća sigurnosti ponovo su potvrdile punu podršku provedbi Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i njegovih aneksa.”

      Bjegunci, kriza, aktuelna politička situacija, bili su tema i sastanka predstavnika zemalja Kvinte. Nakon razgovora podršku Bosni i Hercegovini iskazao je francuski ministar za Evropu Benjamin Haddad:

      “Bosna i Hercegovina se nalazi usred ozbiljne političke i ustavne krize nakon presude Miloradu Dodiku, predsjedniku entiteta Republika Srpska, 26. februara. Francuska ponavlja svoju osudu usvajanja zakona i odluka u RS-u, kojima se narušava ustavni poredak Bosne i Hercegovine i zadire u javne slobode.”

      Obruč oko Dodika se steže. Crveni karton i iz Evropske unije. U traženju rješenja za Bosnu i Hercegovinu Dodik više neće biti sagovornik. No, ni Kos, a ni potjernice nisu ga spriječili da odgovori.

      “Riječ je o političaru sa secesionističkim težnjama, koji je protiv evropskih integracija, ne poštuje poredak uspostavljen Dejtonskim sporazumom i prisvaja sebi prava koja mu ne pripadaju”, poručila je Marta Kos, evropska komesarka za proširenje.

      “Čujem da je Marta Kos nešto rekla. Čudi me. Ona je dokaz da je stav potpredsjednika SAD-a JD Vancea o EU potpuno ispravan. Da je to nešto važno, ne bi to nju zapalo”, odgovorio je Dodik.

      Dani prolaze, prostor za manevar sve je manji. Komentirati može sa nepoznatih lokacija sve do potvrde crvene, međunarodne Interpolove potjernice. Tada će mu ipak biti veća briga jer će za njim tragati čak 196 država i sve policijske agencije. Aktiviranje, očito, čeka u Rusiji, gdje će se pokušati sastati sa ruskim predsjednikom, a potom kao bjegunac utočište još može naći samo u Srbiji ili eventualno Mađarskoj - jedinim državama koje su uputile žalbu Interpolu zbog raspisivanja potjernice.

      federalna.ba

      Milorad Dodik Nenad Stevandić Radovan Višković