Sivro uoči sastanka s Ukom: Očekujemo razgovor bez figa u džepu i da se dogovorimo
Od premijera očekujemo ozbiljnost, da razgovaramo otvoreno, iskreno, da ne bude figa u džepu, da nam ne pričaju o ponderima, da nam ne pričaju kako nema novca - nego kako da se dogovorimo, kazao je za Dnevnik 2 predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja KS-a Saudin Sivro uoči sastanka predsjednika sedam sindikata u sklopu Koordinacije sindikata u KS-u koji ovog ponedjeljka idu na pregovore s Vladom o povećanje plaća.
Koordinacija sindikata u Kantonu Sarajevo ovog ponedjeljka ide na pregovore s Vladom
Sivro ističe kako očekuju dogovor.
„Da li će to biti taj dogovor od 425 maraka, kolika je osnovica na nivou FBiH - mi imamo jedinstven stav, mi zastupamo 16 i po hiljada radnika na koje se odnosi ta osnovica, a sa nama će biti kolege iz Komunalne privrede i zdravstva“.
Ukoliko ne dođe do dogovora, Sivro je najavio sindikalne aktivnosti – i napomenuo da im to nije prvi put.
„Prvo pozovemo članove na manji protestni skup, onda i na veće skupove, pa i u štrajk. Vlada KS-a mora pripremiti budžet u kojem će predvidjeti da se vrate svi krediti i zadruženja. Nakon toga dolaze plate pa sve ostalo. Ako Vlada KS-a ne želi da radnici budu zadovoljni, onda neće imati zadovoljne radnike, neće imati radnike ili će imati nekvalitetne radnike u budućnosti. Da li to Vlada KS-a želi, vidjet ćemo u pregovorima“.
Sivro je u Dnevniku govorio i o tome da se prosvjetni radnici dugi niz godina uopće ne zapošljavaju za stalno. Posljedica je, kaže, ljudi odlaze iz ove profesije da rade druge poslove. Dodaje da se plata u realnom sektoru i u obrazovnom sektoru otprilike izjednačila - u nekom drugom sektoru mogu zaraditi 1750 maraka, koliko je osnovna plata prosvjetnog radnika.
„S druge strane, uslovi koje mi imamo su vrlo loši - u KS-u imamo stalne reforme, tu su administrativne reforme. Ubija se kritička misao, koja bi trebala da postoji kod visokoobrazovanih. Ubija je upravo ova vlada, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje, Ministarstvo za unutrašnjih poslova, jer su nam zabranili da održimo proteste na kojim smo tražili suštinsku reformu obrazovanja, ukidanje administracije u obrazovanju, bavljanje djecom, a ne pravilnicima, izjavama i ostalim stvarima koje su suvišne. Željeli smo da im kažemo kako trebaju da urade reformu. Oni odbijaju da uopće razgovaraju sa sindikatima o ovakvim stvarima, a sindikat obrazovanja je megafon iza kojeg se nalazi šest hiljada prosvjetnih radnika. Ne želi ministrica da razgovara sa nama i to je pogubno i za nju prije i za sve građane KS-a“.
Što se tiče Zavoda Mjedenica, Sivro je istakao da javnost treba znati za novi zakon u KS-u koji te centre i zavode pretvara u resursne centre. Upozorio je inkluzivno obrazovanje ide u pogrešnom smjeru.
„Djeca iz autičnog spektra ne bi trebala da budu u redovnom obrazovanju jer tamo nemaju podrške. To ne mogu finansirati ni skandinavske zemlje. Nama se rješenja u inkluzivnom obrazovanju donose iz Portugala umjesto iz Norveške ili Švedske. Ovo što se desilo u Mjedenici je strašno. Pod pritiskom ponovo direktori daju ostavke, ponovo imamo destabilizaciju te ustanove, a ta ustanova se brine i o smještaju djece i osoba izvan KS-a. A ova priča o radionci - oni su morali da sve pripreme prije školske godine, uspostave novi sistem, kvalitetan sistem, zakonski sistem - ako nešto nije bilo u skladu sa zakonskim procedurama - i da onda prekinu sa radom na ovaj način. Ostavili su na ulici djecu i osobe sa invaliditetom, njihove porodice. A pod pritiskom javnosti, zahvaljujući medijima, riješen je taj problem, ali ne dugoročno“.
Sivro je na kraju upozorio da se roditelji bore za golu egzistenciju – i ne mogu se posvetiti odgoju djece.
„Ne možemo mi kriviti nikoga u sistemu, svi imamo odgovornost. A najveću odgovornost imaju ovi koji upravljaju budžetom. Ako ne budu slušali te roditelje i nas koji radimo obrazovanju - mislim da ćemo doći situaciju da ćemo moći reći da je obrazovanje bankrotiralo, a ono je jedan od stubova društva“.
federalna.ba