Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions off, selected
      Prilog: Miranda Fejzagić

      Raspisana međunarodna potjernica za Dodikom i Stevandićem, čeka se odluka iz Lyona

      Sud Bosne i Hercegovine raspisao je međunarodnu potjernicu za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem. Potjernica je ubačena u sistem Interpola i postaće operativna čim je potvrdi Generalni sekretarijat u Lyonu, što bi moglo potrajati tri do pet dana. U međuvremenu, generalna je ocjena da je ovim Dodiku značajno sužen prostor djelovanja.

      Sud Bosne i Hercegovine zatražio je raspisivanje međunarodne potjernice po zahtjevu državnog Tužilaštva, koji je temeljen na činjenici da su Dodik i Stevandić, koristeći se svojim pozicijama u Republici Srpskoj i izbjegavajući zakonom propisane procedure granične kontrole, prešli državnu granicu i napustili Bosnu i Hercegovinu. Kako su to uspjeli, ko je u državnim institucijama to omogućio, pita se direktor Agencije za policijsku podršku BiH Enver Hadžiahmetović:

      „Očigledno da se radi, na neki način, o propustu same jedinice kontrole Granične policije na graničnom prelazu Rača. Očigledno je da u samoj Graničnoj policiji postoje određene osobe na rukovodećem nivou koje su bile u razgovoru, dogovoru sa samom kolonom i samim tim incidentom koji se desio. Oni koji nisu spriječili ili oni koji nisu lišili slobode, a imali su potjernicu, oni će sigurno biti odgovorni. Isto tako, za svaki let koji se organizira sa bilo kojeg aerodroma, a da nije izvršena granična kontrola, to je incident. Znači BHDCA, Direkcija civilne avijacije, komitet koji je uspostavljen za sigurnost civilne avijacije, dakle, po pravilu bi trebali da odmah blokiraju rad tog aerodroma u startu, ukoliko se tako nešto desi. Dakle, to su velike incidenti.“

      Potjernica nije raspisana za premijerom RS-a Radovanom Viškovićem, jer on nije napuštao teritoriju Bosne i Hercegovine.

      U međunarodnim potjernicama je navedeno da su Dodik i Stevandić državljani Bosne i Hercegovine i Republike Srbije te da se za njima traga radi krivičnog gonjenja zbog izvršenja krivičnog djela „napad na ustavni poredak“ iz člana 156 Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine. Stručnjak za sigurnost Nermin Pećanac kaže da Interpol mora donijeti odluku u roku tri do pet dana, a kad odluka bude donesena, ona će obavezati 190 zemalja članica da privedu one za kojima je raspisana:

      „Ionako uzak prostor za djelovanje Dodika i Stevandića s ovom potjernicom će biti još više sužen. Sada je to na međunarodnim organima, dok su normalno vani, čim se vrate ovamo... Ipak, ta potjernica je u 190 zemalja. Možete onda zamisliti kako se osjeća neko za kim je u 190 zemalja raspisana potjernica i šta može on očekivati bilo gdje da ode.

      Pećanac, međutim, postavlja pitanje zašto državne institucije nisu obavile ovaj posao:

      „Mi šaljemo Interpolu zahtjev za potjernicom, a 90 posto vremena ti ljudi su, dok se ovo vodi, u Bosni i Hercegovini, na našem teritoriju. Pa valjda je logično pitanje nekoga tamo, ja bih se prvi upitao, pa što ga oni ne hapse kad im je stalno tamo. S druge strane, toliko je skučen prostor, ali nema adekvatne reakcije države. Stalno čekamo nekog drugog.

      Predrag Kojović, poslanik Naše stranke u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, smatra da je privođenje Dodika akcija visokog rizika za sudsku policiju te da ne treba vršiti društveni pritisak:

      „Sasvim sigurno se radi o određenim propustima ili se radi o određenoj strategiji. Meni je jasno da je to za sudsku policiju operacija visokog rizika, uključene su i druge policijske i bezbjednosne agencije i ja zaista prepuštam njima da procijene mjesto i trenutak kada će izvršiti svoju zakonsku obavezu. Ne bih bio nestrpljiv, ne bih stvarao ovaj društveni pritisak koji se na neki način stvara na te agencije. Mislim da ih treba pustiti da rade taj svoj posao onako kako rade.“

      Podsjetimo, Dodik se trenutno nalazi u Izraelu, a Stevandić je boravio u Srbiji, odakle se 18. marta vratio u Bosnu i Hercegovinu. 

      potjernica tjeralica
      Milorad Dodik potjernica tjeralice
      0 27.03.2025 19:45
      potjernica tjeralica Milorad Dodik Nenad Stevandić
      0 27.03.2025 18:02
      Nenad Stevandić potjernica granična policija
      0 19.03.2025 12:08
      potjernica Potjernice tjeralica tjeralice
      0 17.03.2025 19:30