Problemi onkoloških pacijenata u Federaciji BiH
Problemi nedovoljnog prostora Odjela za onkologiju i radioterapiju Kantonalne bolnice u Zenici, ali i teškoće sa kojima su suočeni onkološki pacijenti u Federaciji BiH, teme su ovog izdanja Otvorenog studija. Zbog nemogućnosti pružanja usluge radioterapije pacijenti iz Tuzlanskog kantona dolaze u Zenicu, Sarajevo ili Mostar što je dodatno otežalo rad Odjelu onkologije u Zenici. Govorimo i o nepoštivanju odluka koje se odnose na finansiranje Fonda
solidarnosti na što ukazuju članovi nekoliko udruženja teško oboljelih osoba. O ovim temama, za Radio Federacije govore: mr. prim. dr. Ibrahim Šišić, onkolog i zastupnik u Skupštini Zeničko-dobojskog kantona, dr. Fikret Operta, uime članova Udruženja oboljelih od melanoma, Mirha Arnaut iz Udruženja “Život“ iz Zenice, te prof. dr. Šefika Umihanić, načelnica Klinike za onkologiju i radioterapiju UKC Tuzla.
Na probleme sa kojima su suočeni onkološki pacijenti iz Zeničko-dobojskog kantona već su ukazale članice Udruženja „Život“, koje okuplja žene koje su liječene i preboljele karcinom dojke. Višesatna čekanja u maloj čekaonici samo su jedan od problema, navodi Mirha Arnaut, članica ovog Udruženja:
„Uz obavezu da morate ići u Sarajevo obaviti neki od pregleda, kao što je magnetna rezonanca i plaćati putni trošak, također, čekate i radioterapiju zbog dolaska pacijenata iz Tuzle i Travnika, a zabilježen je i nedostatak lijekova.“
Na Odjelu onkologije je svega 13 kreveta, te 10 kreveta u dnevnoj bolnici što je nedovoljno za veliki broj onkoloških pacijenata. Stoga je nedavno u Skupštini ZDK-a podnesena inicijativa za proširenje ili izgradnju nove zgrade odjela onkologije zbog izuzetno teških uvjeta u kojima rade ljekari i u kojima se pruža zdravstvena usluga pacijentima.
„Odjel onkologije, od kada je otvoren, 2008. godine, ima 13 kreveta što je nedovoljno u današnjim uvjetima, a manjak bolničkih kapaciteta osjeti se i u dnevnoj bolnici. Mi u dnevnoj bolnici imamo 10 mjesta, a dnevno imamo 80 kemoterapija, pa se dešava da pacijent dođe ujutro, a terapija se plasira tek popodne. Prosječno, terapija traje po nekoliko sati, pa imamo veliki broj pacijenata u čekaonici“, pojašnjava onkolog, mr. prim. dr. Ibrahim Šišić.
Zbog neuspjelih tendera za nabavku aparata pacijenti Klinike za onkologiju UKC Tuzla već nekoliko mjeseci se liječe u Zenici. Do sada je 90 pacijenata završilo radioterapiju, a ljekari iz Tuzle rade u Zenici tokom njihovog boravka da bi olakšali posao zeničkim kolegama, kaže prof. dr. Šefika Umihanić, načelnica Klinike za onkologiju i radioterapiju UKC Tuzla:
„Trenutno se rješavaju pacijenti koji su prošli konzilij nakon 10. novembra te su dobili odluku za radioterapiju. Dio pacijenata je u procesu simulacije ili čeka proces radioterapije.“
Nažalost, nepoznato je do kada će ova situacija potrajati pa je nedavno u Skupštini ZDK-a podnesena inicijativa za proširenje ili izgradnju nove zgrade odjela onkologije zbog izuzetno teških uvjeta u kojima rade ljekari, ali i u kojima se pruža zdravstvena usluga pacijentima. Podnosilac inicijative dr. Šišić obrazlaže neke od razloga za inicijativu:
„Incidenca onkoloških bolesti raste, to je bolest modernog doba, kao i kardiovaskularnih oboljenja i ako ne riješimo ovaj problem danas, on sutra može biti daleko veći. Ja vjerujem da dostojanstvo pacijenta podrazumijeva i adekvatno liječenje i adekvatan prostorni i smještajni kapacitet.“
Uz ove probleme, „Udruženja oboljelih od teških bolesti“ nastoji ukazati na obavezu Federalne vlade prema Fondu solidarnosti, o čemu dr. Fikret Operta, i sam pacijent, ali i član Udruženja oboljelih od melanoma, kaže da će nastojati da izvrše pritisak da Federalna vlada u budžetu za 2024. godinu predloži ništa manje od 194 miliona KM da bi se ukinule liste čekanja, odnosno, liste „smrti“.
Onkološki odjel u Zenici pružat će i dalje usluge pacijentima iz Tuzlanskog, Srednjobosanskog i Zeničko-dobojskog kantona. Za očekivati je da će kod donosilaca odluka biti dovoljno sluha da se odjel proširi ili čak gradi nova zgrada da bi se pružile najbolje moguće usluge pacijentima.