Otvoreni studio: Sprečavanje nasilja zahtijeva angažman vlasti, nvo ali i cijelog društva
Urednica: Lejla Hodžić
Veoma zabrinjava činjenica da cjelokupno društvo nema odgovor, jer brutalnost i svirepost koju pokazuju djeca i mladi uveliko prevazilazi dosadašnje poznate okvire društveno prihvatljivog ponašanja. U samo sedam dana zabilježeno je nekoliko veoma surovih, brutalnih postupaka mladih osoba, čak djece. Slučaj u osnovnoj školi u Sarajevu - maloljetnik teško nožem povrijedio školskog druga i trećeg maloljetnika koji je branio napadnutog, potresao je građane, otvorio prostor za nove strahove, preispitivanja. Nakon brutalnog napada u osnovnoj školi, uslijedio je i incident u Sarajevu - sukobu u kojem je povrijeđen maloljetnik, u neposrednoj blizini Mašinske škole. Potom prije nekoliko dana zapaljena su tri vozila, osoba je poznata policiji od djetinjstva, a sada je punoljetna. Nažalost, i dan ranije, ne u Sarajevu, nego u Prijedoru, učenik u školu donio bombu - nastavnik prijavio, policija bilježi, tužiteljstva otvaraju istrage, ali rezultati, možemo reći, nikakvi. Svi uviđamo da živimo u strahu, roditelji, građani, učitelji i nastavnici – zašto smo u ovakvoj situaciji?
U Otvorenom studiju govore Darja Softić Kadenić, Esma Kurtagić i Džanan Berberović. Urednica Lejla Hodžić.
Govoreći o sveprisutnom nasilju i djelovanju te mjerama koje Vlada Kantona Sarajevo poduzima, Darja Softić Kadenić, ministrica pravde i uprave Kantona, ističe da je neophodna katarza cijelog društva, a da je to višegodišnji proces.
„Pravna država kojoj težimo, u smislu reforme, nije nešto što će nametnuti visoki predstavnik, niti Evropska unija donijeti niti se može donijeti zakon koji će sutra uspostaviti 'pravnu državu'. To je jedna društvena vrijednost, treba biti općeprihvaćena društvena vrijednost, u smislu da sam dio sistema i da poštujem pravila tog sistema. Ali pravna država ne dolazi odozgo, ona polazi od svakog pojedinca koji je svjestan svoje uloge u životu i svjestan da on mora svojim primjerom da poštuje saobraćajna pravila, da se parkira uzorno, da komunicira na način koji neće ugrožavati druge. Svako je danas medij, svako ima profil na društvenoj mreži koju može da prati veliki broj ljudi i on svojim stavovima kakve iznosi dopire do neslućene količine ljudi“, ističe ministrica i naglašava da smo svi izloženi više negativnim nego pozitivnim stavovima, što su izazovi kojim su posebno izloženi mladi.
Vlada Kantona Sarajevo iz budžeta je izdvojila sredstva za kapitiranje centara za socijalni rad, kao i za zapošljavanje dodatnih pedagoga i psihologa u osnovnim i srednjim školama u Kantonu Sarajevo. Počeli su posebni programi, organiziraju se i učenički pohodi te produženi boravak ne pravi pauzu tokom raspusta da bi učenicima bili na raspolaganju i sve je u cilju prevencije. Detektovani problem nastaje u saradnji policije i centara za socijalni rad i ta komunikacija nije dobra. Tu naš komplikovani sistem otežava funkcionalnost. Kantonalni i općinski sud zaduženi su da dostave podatke Vladi i Skupštini Kantona za proteklih pet godina, da bi se sagledala kaznena politika, a zbog analize krivičnih djela, jer je dojam u javnosti da kazne koje se izriču da nisu dovoljno oštre ili nisu dovoljno efikasne.
U edukativnim radionicama sa djecom i mladim konstatovali smo da nedostatak komunikacije predstavlja veliki problem, ali postoji i veliko nepovjerenje. Generacije su naučene da naš sistem ne funkcioniše, kaže Esma Kurtagić iz Fondacije Cure.
„To su djeca i mladi koji su naučeni da naš sistem ne funkcioniše, da ne valja, da niko ništa ne radi i samim tim su obeshrabreni da istupe i kažu, da pričaju o svojim problemima. S druge strane je i veliko nepovjerenje u škole, pedagoge, psihologe, socijalne radnike i radnice i primarno roditelje. To je problem. Tu dolazimo do problema komunikacije koji počinje, kao i drugi oblici u društvenom smislu, u kući. Mladi i djeca ne komuniciraju dovoljno sa roditeljima i nemaju ispravne načine komunikacije“, kaže Kurtagić i naglašava da se djeca i mladi zbog takvih odnosa u društvu osjećaju izolovano.
Džanan Berberović, psiholog i pravosudni vještak, smatra da su kazne kratke i male, da vrijeme u kojem živimo i glorifikovanje nepoželjnih oblika ponašanja i ličnosti ne stvara uslove za sprečavanje nasilja među mladim.
Emisiju u cijelosti možete poslušati na federalna.ba.