Prevencija promovisanje života bez nasilja, kažnjavanje prestupnika i počinilaca nasilja
Tema današnje emisije je ''16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama i rodno zasnovanog nasilja“. Prevencija, promovisanje života bez nasilja, ali i kažnjavanje prestupnika i počinilaca nasilja ili teških ubistava žena u fokusu je emisije. Govorimo i o obavezama države kada je u pitanju primjena Istanbulske konvencije, odnosno o preporukama Grevio komiteta koji čine stručnjaci Vijeća Evrope koji prate primjenu te konvencije. O ovim temama govore direktorica „Medike“ Zenica dr. Sabiha Husić, direktorica Udruženja „Žene sa Une“ Aida Behrem i Alma Kratina, zastupnica u Federalnom parlamentu i predsjednica Komisije za ravnopravnost spolova u Federalnom parlamentu. Ženske organizacije kao što su „Medika“ Zenica, “Žene sa Une“ i druge tri organizacije u Federaciji BiH pružaju podršku i zbrinjavaju žrtve u sigurnoj kući.
Tokom emisije predstavljamo i priče dvije žrtve nasilja. U toku je 16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama i rodno zasnovanog nasilja i u vrijeme kada aktivistice glasno progovaraju o životu bez nasilja i traže oštrije kazne za počinitelje ubistava. Ženske nevladine organizacije zatražile su uvođenje femicida kao krivičnog djela u Krivični zakon Federacije BiH. No, za sada nema naznake u kojoj je fazi usklađivanje Krivičnog zakona sa zahtjevima, a o ovoj inicijativi govori prof. dr. Zilka Spahić-Šiljak, direktorica TPO Fondacije i aktivistica.
Filozofski fakultet Univerziteta u Zenici prije nekoliko dana organizirao je Međunarodnu konferenciju „Kultura sjećanja i rod“ na kojoj je kroz više panela i izlaganja bilo riječi o brojnim pitanjima koja se odnose na problem nasilja, mržnje prema ženama, ali i odnosu medija prema ovim pitanjima. O značaju aktivizma i zašto on mora biti prepoznat kod donosilaca odluka, govori aktivistica Vildana Džekman iz Udruženja „Napravi razliku“.
Neophodno je uskladiti i Zakon o zaštiti od nasilja u porodici u Federaciji. Predstavnice ženskih nevladinih organizacija već dugi niz godina zagovaraju promjene i utječu na promjene zakona. Statistike su poražavajuće, u posljednjih šest godina ubijeno je 60 žena u Bosni i Hercegovini, aktivistice su nezadovoljne, a donosioci odluka deklarativno su za donošenje izmjena Zakona. Ekonomsko osnaživanje žena nakon boravka u sigurnoj kući u fokusu je aktivnosti kao alat za podršku ženama.