Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions off, selected
      videoprilog Jelene Batinić (Federacija danas)

      Porodiljska naknada u RS-u nije dovoljna ni za osnovne potrebe

      U nizu neriješenih pitanja u našoj zemlji su i prava porodilja. Iznos primanja zavisi od grada do grada. U Republici Srpskoj porodiljska naknada od 405 maraka za nezaposlene nije mijenjana već šest godina. Sada je spremna incijativa prema kojoj bi ovaj iznos bio izjednačen s najnižom platom od 900 maraka. Hoće li borba za natalitet ostati samo dio predizbornih obećanja?

      Marina Ružić iz Banjaluke materinski dodatak od 405 KM prima za četvrto dijete. Iako je prvobitno uveden da smanji razliku između statusa nezaposlenih i zaposlenih porodilja, u međuvremenu je ovaj iznos izgubio tu svrhu jer je inflacija učinila svoje.

      „To je trećina jedne minimalne plate, što je ispod svih oblika bilo kakve kupovine. Otprilike, pelene mogu da pokriju materinski i možda neka hrana za bebe i to je to“, navodi Marina.

      Kada je uveden 2017, materinski dodatak bio je izjednačen s tadašnjim minimalcem. Sada je manji od polovine toga iznosa. Iz PDP-a za početak traže da se za ovu godinu materinski dodatak utvrdi u visini minimalne plate za 2024. godinu, tj. da iznosi 900 maraka.

      „A nakon što Vlada podigne ovaj dodatak na 100 posto iznosa prethodne minimalne plate, onda ćemo tražiti da se izmijeni Zakon o dječijoj zaštiti i da osnovica za utvrđivanje materinskog dodatka više ne bude minimalna plata iz prošle godine već da bude osnovica minimalna plata iz tekuće godine“, istakao je Bojan Kresojević, poslanik PDP-a u NSRS-u.

      Da kriterijum za utvrđivanje ove mjere mora biti tekuća minimalna plata slažu se i iz udruženja koje okuplja višečlane porodice. Jer, kako su naveli, pronatalitetne mjere ni u kom slučaju ne bi smjele biti socijalne.

      „Pričamo o natalitetu, uglavnom vlast, puna su im usta priče o natalitetu, a nažalost, slabo se išta radi. Svaku majku treba stimulisati jer mladost nam ode, nećemo mi penzioneri i penzionerke rađati“, poručuje Jovan Radovanović, predsjednik Udruženja 4+.

      U resornom ministarstvu nisu komentarisali kako će se odrediti prema incijativi, navodeći da mjere iz oblasti porodice i dječije zaštite konstantno proširuju.

      „Kada su u pitanju porodilje, uz pravo na materinski dodatak za nezaposlene porodilje u novčanom iznosu od 406 KM mjesečno, ostavaruje se i pravo na pomoć za opremu novorođenčeta, jednokratno, koje je izmjenama Zakona o dječijoj zaštiti, koje su stupile na snagu 1. 1. 2022. godine, povećano sa dotadašnjih 250 KM na 500 KM, kao i pronatalitetna naknada za trećerođeno i četverorođeno dijete u jednokratnim novčanim iznosima od 600 KM, odnosno 450 KM“, navode iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS-a.

      Materinski dodatak u RS-u primaju majke novorođenčadi prvih 12 mjeseci. Šest mjeseci duže za blizance i svako treće i naredno dijete. Prema podacima Javnog fonda za dječiju zaštitu ova naknada je u decembru 2024. godine isplaćena za 3.913 porodilja. Od 2017. za ove namjene izdvojeno je više od 137 miliona maraka.

      federalna.ba

      porodiljske naknade porodilje
      porodilje porodiljska naknada porodiljske naknade naknade za porodilje porodiljne naknade porodiljna naknada prava boraca prava branilaca prava branitelja braniteljska prava boračka prava
      0 29.03.2025 17:38
      porodilje naknade za porodilje porodiljske naknade
      0 25.03.2025 19:23
      porodilje porodiljska naknada porodiljske naknade naknade za porodilje porodiljne naknade porodiljna naknada
      0 02.07.2024 18:12
      porodilje jednokratna pomoć ePorodilja
      0 30.05.2024 18:18