Podjela na samitu G20 zbog nastojanja u osudi invazije Rusije na Ukrajinu
Na samitu Grupe 20 najvećih svjetskih ekonomija (G20) u Indoneziji danas je došlo do neslaganja pošto su SAD i njihovi saveznici podržali rezoluciju kojom se osuđuje invazija Rusije na Ukrajinu, što je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov odbacio kao neopravdanu politizaciju.
"Većina članica G20 snažno je osudila rat u Ukrajini i naglasila da on izaziva ogromnu ljudsku patnju i da pogoršava slabosti globalne ekonomije. Bilo je i drugih gledišta i različitih procjena situacije i sankcija", navodi se u nacrtu deklaracije na 16 stranica u koju je uvid imala agencija Reuters.
Lavrov, koji predvodi rusku delegaciju u odsustvu predsjednika Vladimira Putina, osudio je pokušaj osude Rusije kao politizaciju koju su zapadne zemlje bezuspješno pokušale da unesu u deklaraciju.
On je rekao da je Rusija iznijela alternativni prijedlog i da će nacrt deklaracije biti gotov sutra, kada se završava samit na indonežanskom ostrvu Bali, navodi Reuters.
Prvi sastanak lidera G20 otkako je Rusija napala Ukrajinu u februaru ove godine zasjenjen je tim ratom, uprkos pozivima domaćina Indonezije na jedinstvo radi rješavanja globalnih ekonomskih problema kao što su inflacija, bezbjednost hrane i energetska bezbjednost.
Neimenoavni američki zvaničnik ranije je rekao da SAD od samita G20 očekuju osudu ruskog rata u Ukrajini i njegovog uticaja na globalnu ekonomiju.
Njemački kancelar Olaf Scholz kazao je da postoje ohrabrujući znaci konsenzusa da je rat Rusije protiv Ukrajine neprihvatljiv.
Dosadašnji ministarski sastanci članica G20 nisu proizveli zajedničke deklaracije zbog neslaganja Rusije i drugih članica oko jezika koji bi bio korišten, uključujući način na koji se opisuje rat u Ukrajini.
Neki zapadni lideri pozivali su na bojkot samita zbog ruske invazije na Ukrajinu i na povlačenje poziva Putinu za učešće, što je Indonezija odbila da učini. Rusija je ranije saopštila da je Putin previše zauzet da bi prisustvovao samitu i da će Lavrov zauzeti njegovo mjesto.
Indonežanski predsjednik Joko Widodo otvorio je samit apelom za jedinstvo i konkretnu akciju sa ciljem poboljšanja stanja globalne ekonomije uprkos dubokim raskolima oko rata u Ukrajini.
Članice foruma G20 čine više od 80 odsto bruto domaćeg proizvoda svijeta, imaju udio od 75 odsto u međunarodnoj trgovini i čine 60 odsto svjetskog stanovništva. To su SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija, Njemačka, Francuska, Italija, Turska, Kanada, Meksiko, Brazil, Argentina, Indija, Japan, Južna Koreja, Australija, Indonezija, Saudijska Arabija, Južna Afrika i Evropska unija.
federalna.ba/Beta