Parafiran sporazum između BiH i EU o raspoređivanju policajaca Frontexa
Bosna i Hercegovina i Evropska unija parafirale su sporazum koji će omogućiti raspoređivanje policajaca Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu – Frontex na teritoriji BiH, zbog boljeg upravljanja migracijama. Sporazum će nakon parafiranja biti potpisan u februaru. Podršku na granicama možemo očekivati krajem februara ili početkom marta. Ovim je ispunjen jedan od osam koraka potrebnih za otvaranje pregovora i unapređenje kapaciteta upravljanja granicama i sistemom azila.
Uskoro će se pripadnicima Granične policije u patroliranju bh. granicom pridružiti policajci Agencije za evropsku graničnu i obalsku stražu. Prije toga potrebno je još zvanično potpisivanje Sporazuma, što će omogućiti njegovu primjenu, koje je najavljeno za kraj februara naredne godine, kada u BiH dolazi komesar za unutrašnje poslove EU-a. Sporazumom je otklonjena bojazan da će pripadnici Frontexa ugroziti djelovanje postojećih policijskih snaga, na što su ukazivale vlasti RS-a.
„Pripadnici Frontexa će raditi u skladu sa zahjevima naših sigurnosnih službi, neće imati autonomiju da mogu preuzimati samostalno akcije bez naših sigurnosnih službi. MUP RS-a, kao najozbilnija policijska agencija i u BiH, a pogotovo u RS-u, neko je ko se ne može isključiti ni iz jednog procesa kako građana tako i imovine i same države“, kazao je ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić (DNS).
„Mislim da je ključno osigurati u ovom trenutku raspoloživost svih resursa i ekspertiza Frontexa onako kako smatrate prikladnim u skladu sa usaglašenim operativnim planom i uvažavajući sve aspekte integrisanog upravljanja granicama sa opremom i ljudstvom što će omogućiti BiH da bude dio informacionog evropskog sistema za nadzor granica“, izjavio je Henrik Nielsen, direktor za Šengen, granice i vize u Generalnom direktoratu za migracije i unutrašnje poslove Evropske komisije.
Nakon Sporazuma sa Europolom i Frontexom, BiH je postala dio evropskog sigurnosnog sistema i pridružila se ostalim državama Zapadnog Balkana, što će smanjiti prekogranični kriminalitet zbog čega su na udaru nama najbliže granice sa EU-a.
„BiH se danas suočava s različitim izazovima. Nezakoniti prelasci iz BiH u Hrvatsku su u prvih devet mjeseci 2024. godine porasli za oko 30 posto, što čini gotovo 90 posto ukupnih neregularnih prelazaka na Zapadnom Balkanu, a to povlači krijumčarenje i trgovinu ljudima. Pored toga su tu i zloupotrebe bezviznog režima“, istakao je Luigi Soreca, šef Delegacije EU-a u BiH.
„Nadam se da će vrlo brzo policijski djelatnici Frontexa izaći sa djelatnicima Granične policije na granicu kako bi granicu BiH i granicu EU-a učinili što sigurnijom“, izjavio je Mirko Kuprešaković, direktor Granične policije BiH i šef pregovaračkog tima.
Raspoređivanje pripadnika Frontexa, osim smanjenja ilegalnih migracija i prekograničnog kriminala, treba olakšati rad pripadnicima Granične policije BiH, koji se zbog dekapacitiranosti suočavaju sa problemima.
federalna.ba