OS: Strukovni sindikat doktora medicine i stomatologije zahtjeva donošenje jedinstvenog Kolektivnog ugovora
Urednica emisije Velida Kulenović
U ovom izdanju emisije „Otvoreni studio“ govorimo o zahtjevima
Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije, koji se prvenstveno odnose na donošenje jedinstvenog Kolektivnog ugovora za ovu oblast na području Federacije BiH. Sindikat doktora medicine i stomatologije sa sjednice u Zenici najavio je podnošenje tužbe protiv Federalne Vlade, te štrajk upozorenja za 7.maj.
U emisiji govore dr. Admir Suljić, zamjenik predsjednice strukovnog sindikata, i članovi Upravnog odbora dr. Elvis Cikotić, predsjednik kantonalnog odbora ZDK i dr. Ivica Jozić, predsjednik kantonalnog odbora sindikata Livanjskog kantona.
„Donijeli smo odluku da pokrenemo tužbu protiv Vlade Federacije i oranizujemo štrajk upozorenja i pripremamo generalni štrajk ako ne bude rezultata. Sjednica Vlade je održana 12. marta, a mi još nismo dobili informaciju o početku pregovora. Mi smo dobili informaciju da je data saglasnost ali, dobili smo informaciju da taj dokument ne sadrži dio koji nama odgovara.Mi smo dobili dojam da nema političke volje da se izjednače prava doktora ali i prava pacijenata. Ovim ugovorom bila bi izjednačeni koeficijenti kao i cijene satnice za sve doktore.Mi bi se dogovorili da satnica bude u visini koju bi mogli ispoštovati svi kantoni. Koeficijenti bi bili jednaki za sve doktore prema stručnosti izvanju.“, kaže dr Admir Suljić.
„Od kantona do kantona je razlika u plaćama negdje je čak i za 50procenata veća. Mi želimo ujednačiti prava. Koeficijenti moraju biti isti za sve doktore“, navodi dr.Suljić.
Doktor Ivica Jozić:
„Kod nas u Livanjskom kantonu, a to je već poznato, mi smo kadrovski devastirani, broj liječnika na broj stanovnika je znatno niži nego u Federaciji. U EU i drugim zemljama neću ni govoriti. U kantonu Orašje imaju osnovnu plaću specijaliste 2021 KM, a recimo kanton Sarajevo 3040 KM, e to vam je ta razlika. Ne tvrdim da je u Sarajevu velika plaća,dapače to i nije neka plaća-1500 eura. Nije cilj izjednačiti na niže, nego ove ekstremno niske plaće povećati. U Livnu je plaća 2190 KM specijaliste sa trideset godina staža. U većim centrima je situacija bolja, međutim liječnici idu u veće centre, onda su i pacijenti lišeni bolje zdravstvene usluge. Nama nedostaje specijalista svih oblasti i to su problemi.“
„Mi želimo da se izjednače prava liječnika ali i prava
pacijenata, pogotovo u županijama i kantonima koji su naslonjeni na Republiku Hrvatsku. Mi imamo situaciju da polovina liječnika koji odu u Republiku Hrvatsku na specjalizaciju, oni se ne vrate“, navodi dr. Jozić.
Naši naredni koraci zavise od reakcije nadležnih, kaže dr Elvis
Cikotić, član UO ovog sindikata i predsjednik strukovnog sindikata
doktora medicine i stomatologije ZDK.
„Mi imamo ograničene resurse, nažalost, prije svega ljudske
resurse. Mislim da pružamo relativno dobru zdravstvenu zaštitu, jer imamo prekomjeran broj radnih sati da bi kompenzirali nedovoljan broj uposlenih. Zdravstveni sistem je složen sistem i zahtijeva jako puno ljudi, 24 sata,7 dana,365 dana i mi se trudimo da pružimo najviše što možemo u ovakvoj situaciji. Ovo što mi iniciramo trebalo bi da inicira politika jer, bi se oni trebali zaagati za izjednačavanje prava svih pacijenata, pa i nas u Federaciji BiH. Ovaj sistem zaključivanja ugovora po kantonaima do sada, doveo je do razlika a ako se ovako nastavi te razlike će biti i veće. Ja sam iznenanđen šutnjom građana zbog nejednakosti u našem zdravstvenom sistemu. Cilj nam je da jednim jedinstvenim ugovorom želimo izjednačiti prava doktora medicine i stomatologije, a preporučujemo to i za ostale. Paralelno bi trebalo raditi i na izjednačavanju prava osiguranih lica u Federaciji.“ kaže dr, Cikotić.
„Svaka prepreka se može prevazići ukoliko se želi. Mislim da ovdje nema političke volje za taj proces. Mi želimo unapređenje zdravstvene zaštite. Oni to trebaju pokrenuti, a mi možemo učestvovati kao nosioci zdravstvenog sistema u realizaciji odluka. Međutim, trideset godina se radi na urušavaju zdravstvenog sektora, i oni traže zakonska rješenja da tako i ostane.Mi tražimo unapređenje sistema, kako za doktore tako i za pacijente, da napravimo kvalitetan zdravstevni sistem koji će
svima odgovarati. Očigledno da politika nema sluha i da mi
prednjačimo deset godina ispred njih. Mi smo osnovani prije 11 godina i mi čekamo nekog vizionara da uredimo sistem. Mi smo bili na pregovorima, pomoćnik ministra nam je kazao da je data saglasnost za pregovore, a mi indirektono saznajemo da uopšte nije tako. Kantonalne vlade se trebaju izjasniti za unapređenje zdravstvenog sistema. Vlada ne želi. Ukoliko se izjasne da su protiv, oni nisu kompetentni da rade taj posao.“ navodi dr. Admir Suljić.
Jedinstven kolektivni ugovor je bio 2007.godine i sad se tvrdi da je to neizvodivo, međutim mi tvrdimo da je to moguće, samo treba politička volja navodi dr. Suljić.
„Kompleksnost našeg društva se često koristi za nerad, i u ovom društvu, ukoliko se slažemo da imamo jednaka prava kao pacijenti i da se naš rad jednako vrednuje na osnovu složenosti poslova nema prepreka da se to ne može realizirati, ako postoji volja. Problem je nekad volje, neznanja, lijenosti ali sve je rješivo.“ navodi dr. Cikotić.
Strukovni sindikat doktora medicine i stomatologije zastupa 4 hiljade
i 700 članova sa područja Federacije BiH, te najavljuju da neće
odustati od zahtjeva.