OS: Razvoj poduzetništva u Zenici

Velida Kulenović

 

U ovom izdanju emisije „Otvoreni studio“ govorimo o razvoju poduzetništva u Zenici kroz jačanje poslovnog inkubatora i poslovne zone kojom upravlja Zenička razvojna agencija ZEDA. Tražimo odgovore na pitanja koje su to prepreke za razvoj poduzetništva, pomaže li vlast poduzetnicima i koliko ovaj vid poslovanja utječe na promjenu privredne slike grada čelika i uglja. U emisiji govore Senad Pašalić, direktor Razvojne agencije ZEDA, Velida Abazović, analitičarka u Agenciji ZEDA, i Alma Bećirović, rukovoditeljica laboratorije LIND.

 

Zenička razvojna agencija ZEDA trenutno je jedina ovlaštena za certificiranje građevinskih proizvoda prozora i vrata. Provjera kvalitete i certificiranje u skladu s evropskim propisima vrši se u akreditiranoj laobratoriji LIND, a pored domaćih, moguće je provjeriti kvalitet i uvezenih proizvoda. Evropsko tržište zahtijeva i određene certifikate za proizvode sa bh. prostora. To se odnosi i na građevinski sektor, posebno na prozore i vrata.

 

Senad Pašalić, direktor Razvojne agencije ZEDA

Zeničko-dobojski kanton ima 23 poslovne zone koje se nalaze u devet općina i tri grada, a u kojima posluje 140 privrednih društava. Šta ovo govori o poduzetništvu, s obzirom na veliki broj privrednih društava, ali i onih koji se nalaze u poslovnom inkubatoru?

 „Agencija Zeda upravlja Poslovnom zonom I Zenica od novembra 2017. godine, kada je donesena Odluka Gradskog vijeća. Mi smo uspjeli oživjeti Poslovnu zonu Zenica I uz podršku Grada Zenice. Do danas je investirano 3,5 miliona KM u infrastrukturu Poslovne zone I Zenica. Zona je 350 m2 ukupne površine, a 97% je popunjena sa 140 privrednih subjekata i 1.800 do 2.000 radnika. Na temeljima bivšeg giganta crne metalurgije, 2000. godine se pokreću prve aktivnosti za preuzimanje jednog dijela zemljišta, koji je bio na korištenju od strane Željezare Zenica, u vlasništvu Općine, a danas Grada Zenica. Stvaraju se pretpostavke za ulazak investitora. Trenutno imamo 45 početnika malih privrednih subjekata, koji nastoje da pronađu svoje mjesto pod nebom. Mi im nudimo prostor na period pet godina, pomoć pri realizaciji ideja i savjetodavne usluge, samofunkcionalnost inkubatora kao stalni inkubator, po cijenu od 1 KM, a kasnije je 50 pf. To je zapravo subvencija Grada Zenica mladim ljudima koji žele da pokrenu svoj biznis. Trenutno su svi kapaciteti popunjeni. Mi u novom dijelu, kojeg smo nazvali Tehno park Aneks B, imamo 35 kancelarija za nove uslužne djelatnosti.“

 

Koliko to mijenja percepciju da se u Zenici proizvodi isključivo čelik i da se eksplotiše ugalj te da mladi ljudi nemaju priliku?

„Imamo preko 80 proizvodnih firmi koje se bave različitim djelatnostima, proizvodnjom namještaja, proizvodnjom tekstilnih predmeta, proizvodnjom i obradom metala. Nije sve u domenu crne metalurgije. Ipak, dolazi postepeno do promjene privredne slike ovog grada. Imamo malih preduzeća koja se bave određenim vrstama IT marketinga, digitalnog marketinga, marketingom generalno. Ono što je najznačajnije, da imamo sve više mladih koji žele pokrenuti vlastiti biznis.“

 

Alma Bećirović, rukovoditeljica laboratorije LIND

Koliko se proizvođači iz Bosne i Hercegovine, ali i iz regije, obraćaju vama i koji je značaj ceritifciranja?

 „Laboratorija LIND ispunjava međunarodne zahtjeve, odnosno ispunjava zahtjeve 17025 koji vrijedi za ispitne laboratorije, odnosno da imamo adekvatne resurse, kalibrisanu opremu i da izdajemo validne izvještaje, koji se priznaju u Evropskoj uniji i šire. Institut za akreditiranje BiH je dio evropske akreditacije, odnosno ima potpisan međunarodni multilateralni sporazum sa evropskom akreditacijom i upravo smo mi ušli u taj krug. To, zapravo, znači direktnu podršku za naše privrednike u BiH, gdje mogu da urade ispitivanje u našim laboratorijama, razvoj proizvodnje, poboljšanje svog proizvoda, rješavanje reklamacija od strane krajnjeg kupca, uklanjanje neusklađenih proizvoda u saradnji s Agencijom za nadzor tržišta u BiH. Svi proizvodi koji se plasiraju na tržištu u skladu sa Zakonom o općoj sigurnosti proizvoda u BiH, ali i s Direktivom o sigurnosti proizvoda, moraju biti sigurni, odnosno moraju ispunjavati zahtjeve koji se odnose na tehničke specifikacije, odnosno evropske standarde.“

 

 

 

 

Velida Abazović, analitičarka u Agenciji ZEDA

Održan je trening za 30 mladih poduzetnica, koje su bile uključene u projekat grant sredstava Federalnog ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta koji finansira Vlada Kraljevine Norveške, a implementira UNDP.

„Naše poduzetnice su iskazale zahvalnost za projekat koji im je bio veoma koristan, jer su te edukacije inače na komercijalnoj osnovi, a one su dobile kroz projekat. I to je nešto što će im sigurno koristiti u daljim poslovima upoznavanja sa temom digitalnog marketinga. Ja bih istakla njihovo umrežavanje, proizvodnju pružanja usluge koje mogu njima međusobno biti korisne. Mi smo bili sigurni da ćemo imati 10 do 15 prijava, a prijavilo nam se 30 žena, samo sa teritorije Zenice, tako da možemo zaključiti da žensko poduzetništvo uzima maha i predstavlja jednu svijetlu tačku.“

Otvoreni studio
Otvoreni studio Srebrenica Rezolucija o genocidu u Srebrenici rezolucija o Srebrenici
0 23.05.2024 18:48
Admir Čavalić Adis Kečo Šerif Isović Otvoreni studio
0 18.05.2024 12:51
Otvoreni studio
0 02.05.2024 10:45