Odbor donatora za deminiranje u BiH-Neophodna podrška međunarodnih donatora za uklanjanje mina u BiH
(Izvor: Fena/Ministarstvo civilnih poslova BiH)

Odbor donatora za deminiranje u BiH-Neophodna podrška međunarodnih donatora za uklanjanje mina u BiH

Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine u suradnji s Centrom za uklanjanje mina BiH (BHMAC) i uz potporu Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) organiziralo je danas sastanak Odbora donatora kako bi donatorima predstavilo trenutačne aktivnosti, izazove i prioritete u području protuminskog djelovanja.

Cilj sastanka bio je sumiranje dosadašnjih rezultata i predstavljanje prioriteta za 2025. godinu, uz naglasak na važnost kontinuirane međunarodne potpore.

Ministrica civilnih poslova Dubravka Bošnjak rekla je u obraćanju donatorima da je na temelju prosječne godišnje stope realizacije plana razminiranja u zadnjih 10-15 godina, odnosno smanjenja minsko sumnjivog područja u proteklih 10-15 godina, vidljivo da stopa realizacije nije dovoljna kako bi ispunili zadane ciljeve preuzete iz Ottawske konvencije.

Po njenim riječima, postavljanje realnih i ostvarivih planova razminiranja od suštinske je važnosti za efikasno praćenje napretka i utvrđivanje odgovornosti.

- Samo kada su ciljevi jasno definirani i dostižni, možemo objektivno mjeriti napredak i analizirati rezultate. Dosadašnji pristupi, koji su se oslanjali na nerealne i preambiciozne planove, često su rezultirali niskom stopom ostvarenja. U takvim slučajevima, nedostatak realnosti u postavljenim ciljevima doveo je do apatije, jer se znalo da su ti planovi neostvarivi. Kao posljedica toga, nije bilo mogućnosti za adekvatno praćenje procesa razminiranja, što je dodatno otežalo utvrđivanje odgovornosti za postizanje zacrtanih ciljeva - kazala je Bošnjak.

Dodala je da samo kroz realne planove „možemo stvoriti temelje za transparentnost i odgovornost u ovom važnom procesu“.

Ministrica je također istaknula uspjehe u uklanjanju mina, posebno čišćenje područja Mostara, Fojnice i Ugljevika, dok je projekt razminiranja Brčko Distrikta u završnoj fazi.

Priopćila je da na kraju listopada 2024. godine preostala sumnjiva površina iznosi 826 km², dok je od rata do danas očišćeno više od 3.355 km² i uklonjeno više od 156 hiljada mina i eksplozivnih sredstava. 

Na sastanku Odbora donatora najavljeno je da će se projekti razminiranja, uključujući one financirane iz EU IPA fondova u vrijednosti od 10 miliona eura, nastaviti i u 2025. godini. Ujedno, najavljene su dodatne inicijative, poput integriranog razvoja koridora rijeke Save i Drine, u okviru kojih će se čistiti sumnjiva područja - saopćeno je iz Ministarstva civilnih poslova BiH. 

Kako bi se ubrzale protuminske aktivnosti, Ministarstvo je pokrenulo proceduru donošenja novog Zakona o razminiranju, čijim donošenjem bi se omogućila bolja koordinacija među nadležnim institucijama i ubrzanje procesa razminiranja. Važno je, kako je naglašeno, da se protuminsko djelovanje oslanja i na domaće izvore financiranja kako bi se smanjila ovisnost o donatorima. 

Usvojeni su zaključci kojima je istaknuta potreba za jačanjem kapaciteta domaćih institucija, digitalnom transformacijom procesa razminiranja, te većim angažmanom lokalnih zajednica i vlasti u financiranju protuminskih akcija.

Sastanci Odbora donatora nastavit će se s ciljem koordinacije aktivnosti i praćenja napretka na polju razminiranja u BiH.

federalna.ba/Fena

mine