Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions off, selected
      videoprilog Ivane Đurđević-Bajić (Federacija danas)

      „Lara“ s predstavnicima vjerskih zajednica o ženama žrtvama nasilja 

      Svaka treća žena u BiH žrtva je nasilja, a svaka druga, starija od 15 godina, doživjela je neki oblik psihičkog, ekonomskog ili fizičkog maltretiranja - pokazala su istraživanja. Tema je ovo i okruglog stola koji je organizovala Fondacija „Lara“ sa predstavnicima vjerskih zajednica. 

      Okrugli sto održan je u partnerstvu sa Udruženjem "Medica" iz Zenice i još 7 organizacija iz BiH, a u okviru projekta "Sigurni zajedno" koji finansira Britanska ambasada. S ciljem unapređenja saradnje i postizanja boljih rezultata kada je riječ o prijavljivanju zlostavljanja i zaštiti žrtava, potpisan je i Memorandum o saradnji sa predstavnicima vjerskih zajednica.

      „Veoma nam je važno da uključimo i njih jer su često baš oni osobe prvog kontakta kada su žrtve u pitanju, a posebno žrtve seksualnog nasilja, i zato je veoma važno da budu upoznati i sa radom NVO i ostalih subjekata zaštite“, kaže Nataša Kurtuma, predstavnica „Lare“.

      Vjerske zajednice često su utočište i prvi kontakt žrtvama koje se iz straha, ekonomske zavisnosti ili nekih drugih razloga teško odluče prijaviti nasilnika. Zbog toga imaju i veliku ulogu u podizanju svijesti i ohrabrivanju – i žrtava i cjelokupne zajednice da se ovom problemu zajednički odupru.

      „Bilo je onih koji su dolazili i povjeravali se sa takvim poteškoćama, ostalo je sve između nas, vjerske zajednice i Boga“, priča župnik Andrej Lukanović.

      Sveštenik Srđan Radmanović ističe: „Bh društvo je prilično sklono stigmazizaciji. Te osobe, ako se i obrate, zamole vjerske službenike da to ostane između njih tražeći duhovnu pomoć i onda smo tu i mi na neki način limitirani, ali vjerujem da će i ovaj okrugli sto i prijedlog nacrta saradnje sigurnih kuća i vjerskih zajednica u mnogome promijeniti i društveni položaj tih osoba i afirmisati ih u društvu“.

      „Smatram da je saradnja vjerskih zajednic, konkretno IZ, sa ovakvim događajima od velike važnosti kako za cijelo društvo tako i za žene koje su pretrpjele takvo nasilje, jer u takvim stvarima duhovna strana čovjeka, ona vjerska, daje dodatnu snagu da se te žene nose sa takvim iskušenjem i stvarima koje su ih pogodile, posebno na psihičkoj bazi“, navodi hafiza Fatima Camić, predstavnica MIZ Janja.

      Na području BiH postoji 8 sigurnih kuća. Za protekle tri godine u Sigurnoj kući u Bijeljini boravile su 52 osobe. No, još na svaki prijavljeni slučaj nasilja, ostane skriveno od 3 do 5 neprijavljenih slučajeva. 

      federalna.ba

      Fondacija Lara Lara
      Fondacija Lara Bijeljina
      0 13.02.2024 17:51
      nasilje Bijeljina Fondacija Lara
      0 31.10.2023 18:09
      Fondacija Lara nasilje
      0 26.07.2021 12:51