Humanitarci pomažu u Sanskome Mostu, voda se povlači
Kada su u pitanju poplave, stanje na području Unsko-sanskog kantona dosta je mirnije. Nivoi rijeke Sane i podzemnih voda su u konstantnom opadanju. Ipak, stanje još nije potpuno stabilno.
Stanovnici Sanskog Mosta i dalje se suočavaju s posljedicama poplava koje su ih zadesile u prethodnom periodu. Najkritičnija situacija zabilježena je u naseljima Trnova i Skucani Vakuf, mjesne zajednice Lušci, Palanka, Jelašinovci, dok i centralni dijelovi grada, iako nešto manje pogođeni, još trpe posljedice poplava.
Sana je u opadanju, kazao je načelnik Sanskog Mosta Mensur Seferović, ali da su se pojavile podzemne vode u užem dijelu grada: “Na terenu smo bili cijelu noć, određene tačke smo riješili na taj način da smo obezbijedili pumpe za prepumpavanje i ispumpavanje”.
Humanitarna organizacija Pomozi.ba također je pružila podršku građanima Sanskog Mosta, angažujući svoje volontere i opremu kako bi pomogla u ispumpavanju vode i sanaciji štete. Zahvaljujući njihovoj brzoj reakciji, mnoge porodice uspjele su spasiti svoje domove i imovinu, dok se napori na ublažavanju posljedica poplava nastavljaju.
“Nažalost, toga smo se kroz ove godine humanitarnog rada nagledali, to su strašne scene, ljudima u momentima nestaje ono što su gradili godinama. Na neki način želimo biti tu s njima da im pomognemo”, objašnjava Elvir Muslić, koordinator humanitarne organizacije Pomozi.ba u USK-u.
U trenutku kada su ljudi u Sanskom Mostu bili pogođeni prirodnom nepogodom, solidarnošću su pokazali koliko je zajedništvo važno. Bez obzira na ozbiljnost situacije, snaga zajedništva uvijek je jača.
Osim Sanskog Mosta, elementarna nepogoda proglašena je i u Velikoj Kladuši. Jedno je sigurno, pred ovim općinama tek su izazovni dani oporavka i sanacije šteta, a predstoji im dugotrajan proces obnove.
federalna.ba