Dodik najavio ‘privremeno zamrzavanje‘ protuustavnih zakona, u RS u strahu od reakcije EUFOR-a ?
Prilog: Aida Hasanbegović
Čelnik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik ponudio je privremeno zamrzavanje protuustavnih zakona koje je donio parlament RS-a dok je njegova najbliža suradnica, predsjedavajuća državnog Predsjedništva Željka Cvijanović apelirala na EUFOR da ne poduzima korake kojima bi dodatno produbili krizu u BiH. Povodom ponovnog poziva Milorada Dodika na dijalog, zastupnici stranaka Trojke još jednom su ponovili svoj stav da sa organizatorima i izvršiocima napada na ustavni poredak i bjeguncima od pravde nema razgovora.
Riječ je o prvom zvaničnom zahtjevu ove vrste koji EUFOR-u upućuju najviše državne institucije. Predsjedništvo Bosne i Hercegovine zvanično poziva snage EUFOR-a, stacionirane u našoj zemlji, da osiguraju asistenciju policijskim agencijama BiH u provođenju odluke pravosudnih organa u slučaju Milorad Dodik i ostali. Predsjedništvo ovaj zaključak dostavlja komandantu EUFOR snaga u BiH, navedeno je u prijedlogu zaključka koji su potpisali članovi Predsjedništva, Denis Bećirović i Željko Komšić. Međutim, predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović tvrdi da je riječ o pitanju vanjske politike, koja, prema Poslovniku o radu Predsjedništva BiH, zahtijeva jednoglasnu odluku.
"Bez želje i mimo ustavne obaveze da pokušaju postići konsenzus, glasali su za usvajanje političkih zaključaka kojima se EUFOR poziva da asistira prilikom hapšenja demokratski izabranog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika", navela je Cvijanović u pismu šefu Delegacije Evropske unije i komandantu EUFOR-a. Dodala je da će usvojeni zaključci biti predmet odlučivanja na narednoj sjednici. Član Predsjedništva Željko Komšić ranije je podsjetio kolegicu Cvijanović da ne treba očekivati od institucija BiH da derogiraju sudske odluke:
„Sud je rekao 'hapsi'. Nismo mi rekli 'hapsi', Sud je rekao kao institucija Bosne i Hercegovine, koja je nadležna za to. Nemojte očekivati od nas da mi degradiramo odluke Suda BiH i da izmišljamo razloge zašto da se to ne uradi.“
Istovremeno, Milorad Dodik, predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta RS, jutros je pozvao na dogovor, kaže da je spreman zamrznuti zakone koje su nedavno donijeli u Narodnoj skupštini:
„Vraćanje na Ustav BiH je jedini garant njenog opstanka i funkcionisanja. Zato pozdravljam poruke predsjednika Makrona, komesarke Kalas i svih koji pozivaju na poštovanje ustavnog poretka. Međutim, ako gospođa Kaja Kalas smatra da je ustavni poredak ono što je nametnuo Šmit, onda se ne razumijemo. Jedino rješenje je u poništavanju voluntarizma Kristijana Šmita i svih rješenja koja je nametnuo. U tom slučaju RS je spremna da na određeno vrijeme zamrzne zakone koji su nedavno doneseni u Narodnoj skupštini. Hoćemo da damo šansu dijalogu i dogovoru tri naroda. Na dogovor i sada pozivam. Kako se dogovorimo, tako će nama biti. Ne nekima drugima.“
Trenutno politička kriza kao da se svodi na to “ko ima monopol nad upotrebom sile u BiH”, te postavlja pitanje: “Zar za takve slučajeve ne postoji vojna misija EUFOR Althea?” Ovako komentira, uprkos nacionalnoj potjernici, slobodno kretanje Milorada Dodika, njemački dnevnik Frankfurter Algemajne Cajtung (Frankfurter Allgemeine Zeitung). EUFOR danas ima oko 1.500 vojnika. Da li bi njegovi vojnici trebali ili mogli osigurati Dodikovo hapšenje? Oko toga se mišljenja razilaze, mada EUFOR za takvo nešto ima mandat. Podsjetimo,prvi komandant EUFOR-a britanski oficir Dejvid Liki (David Leakey) 2004. godine je izjavio da misija ima i sposobnost i volju da nastavi s podrškom Haškom tribunalu u hapšenju optuženih za ratne zločine.
Evropska unija nije spremna koristiti EUFOR-ove trupe za hapšenje Milorada Dodika. „Nismo spremni rizikovati živote naših vojnika“, kazala je visoka predstavnica Unije za vanjsku i sigurnosnu politiku Kaja Kalas (Kallas) tokom susreta sa ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem. Ostaje da se vidi kako će se razvijati situacija u ovom osjetljivom i politički opterećenom pitanju koje otvara novo poglavlje institucionalnih sukoba na najvišem nivou vlasti u Bosni i Hercegovini.