CNN: Milijarderi se okreću protiv Trumpa
Bogati poslovni lideri okreću se protiv američkog predsjednika Donalda Trumpa zbog njegovog plana da uvede ogromne carine prema američkim trgovinskim partnerima, dok gubici na svjetskim berzama rastu.
Milijarder i investitor Bill Ackman, koji je podržao Trumpovu predsjedničku kandidaturu za 2024. godinu, u nedjelju je upozorio da bi uvođenje novih tarifa bilo ravno pokretanju “ekonomskog nuklearnog rata”.
Trump je u srijedu izjavio da će uvesti znatno više recipročne tarife na desetine zemalja s kojima SAD ima najveći trgovinski deficit.
U objavi na mreži X, Ackman je naveo da će se “poslovna ulaganja zaustaviti, a potrošači zatvoriti svoje novčanike” ukoliko nove tarife zaista stupe na snagu. “Ozbiljno ćemo narušiti naš ugled u ostatku svijeta, što će zahtijevati godine, a možda i decenije, da se popravi”, dodao je u objavi koja je pregledana 10,6 miliona puta.
Trumpova osnovna tarifa od 10% na sav uvoz robe u SAD već je stupila na snagu u subotu, a deseci ekonomija se pripremaju za još veće namete koji stupaju na snagu u srijedu. Među zemljama koje će biti najteže pogođene nalaze se glavni američki trgovinski partneri, Kina i Evropska unija, koje će se suočiti s novim carinama od 34%, odnosno 20%.
I drugi milijarderi i bogati poslovni lideri su proteklih dana otvoreno kritikovali Trumpovu politiku carina, dok se tržišta tresu zbog straha od ekonomskih posljedica.
Jamie Dimon, izvršni direktor banke JPMorgan Chase, upozorio je u ponedjeljak da bi tarife mogle povisiti cijene, gurnuti globalnu ekonomiju u pad i oslabiti američki položaj u svijetu.
„Nedavne tarife će vjerovatno povećati inflaciju i navesti mnoge da uzmu u obzir veću vjerovatnoću recesije“, rekao je Dimon u godišnjem pismu dioničarima. „Da li će ovaj set carina izazvati recesiju ostaje pitanje, ali će sigurno usporiti rast“, rekao je.
Milijarder Stanley Druckenmiller, osnivač investicijske firme Duquesne Family Office, izjavio je u ponedjeljak na mreži X da „ne podržava tarife veće od 10%“. Prema Bloombergovom indeksu milijardera, Druckenmillerovo bogatstvo procjenjuje se na 11 milijardi dolara.
Čak je i Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu i veliki obožavalac Trumpa, u nedjelju izjavio da se nada „situaciji bez carina“ između Evrope i SAD-a. U intervjuu sa zamjenikom italijanskog premijera Matteom Salvinijem putem video linka, Musk je rekao da želi vidjeti stvaranje efikasne „zone slobodne trgovine“ između Evrope i Sjeverne Amerike.
Simon MacAdam, zamjenik glavnog globalnog ekonomiste u konzultantskoj firmi Capital Economics, rekao je da je vjerovatno da će preduzeća odgoditi ulaganja, velikim dijelom zbog „velike nesigurnosti“ oko Trumpove politike carina.
„Ako ste srednje velika ili čak velika kompanija, bit ćete vrlo oprezni u vezi s tim šta da radite“, rekao je.
„Ako će se o carinama ponovo pregovarati za nekoliko mjeseci, onda biste gubili vrijeme ulažući potencijalno stotine miliona dolara u nove fabrike u SAD-u“, rekao je za CNN.
U svojoj objavi, Ackman je rekao da su nove tarife „ogromne“ i „disproporcionalne“, dodajući: „Ovo nije ono za šta smo glasali.“ Pozvao je na 90-dnevnu „pauzu“ tokom koje bi Trump mogao pregovarati sa trgovinskim partnerima kako bi „riješio nepravedne asimetrične trgovinske sporazume“.
Trump je izjavio da je njegova carinska politika dizajnirana da ispravi godine neravnoteže u trgovini između Amerike i njenih partnera, koju je, prema njegovom mišljenju, izazvalo to što druge zemlje nameću veće tarife na američke proizvode koji ulaze na njihova tržišta nego obrnuto.
Međutim, investitori očigledno nisu uvjereni u ispravnost Trumpovog plana. Berze u Aziji i Evropi su u ponedjeljak naglo pale, a indeksi su pokazivali još jedan loš dan za američke dionice, nakon Trumpove najave tarifa prošle srijede.
federalna.ba