Bunjevac-Salkić: Nigdje u svijetu se ne postavlja pitanje finansiranja nacionalne biblioteke
Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine prestaje raditi. Radnici ulaze u šesti mjesec bez plaće. O finansiranju i statusnom pitanju od vlasti zasad dobivaju samo obećanja. O ovoj temi u Dnevniku 2 Federalne televizije govorila je Nina Bunjevac-Salkić, predsjednica Društva bibliotekara Federacije Bosne i Hercegovine.
Sa zatvaranjem Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH gubi naučna zajednica, gube izdavači, ali - ono što je značajno za državu - jeste da se gubi ugled u svijetu, istakla je Bunjevac-Salkić i dodala da se nigdje u svijetu ne postavlja pitanje finansiranja niti jedne biblioteke, a posebno nacionalne.
“To je nevjerovatna situacija! To je naše ogledalo u svijet, ogledalo naše kulturne baštine i nakon onoga što se dogodilo u ratu, pričati uopće o tome šta sve treba učiniti da NUBBiH funkcionira besmisleno je. Krivicu snosimo mi kao društvo. Naravno, prije svega, različite politike. Nismo nikada došli u situaciju da se to vrati na državni nivo, a besmisleno je više čekati i odlagati”, kazala je.
Prema njenim riječima, na nivou države potrebno je donijeti neku vrstu lex specialisa koji bi se odnosio na NUBBiH, ali i zakon o bibliotečkoj djelatnosti na federalnom nivou. Potrebno je, ističe, i vratiti ugled struci te dati podršku bibliotekarima, čiji se rad zasniva na entuzijazmu.
“Entuzijazam ima svoje granice kad su u pitanju naše porodice i njihov opstanak. Uz sve to, potrebno je vratiti NUBBiH u njen iskonski prostor, jer je mi takvu svi doživljavamo. Želimo da Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH bude reprezentativna, da se ne stidimo kad nam dolaze gosti iz svijeta i u isto vrijeme želimo da ona obavlja svoju funkciju u punom kapacitetu. Svi oni koji ne znaju šta je funkcija nacionalne i svih drugih biblioteka, dovoljno je da odu u zajednice koje su nam blizu: Hrvatsku, Srbiju, Sloveniju, da vide kako to tamo funkcionira i kako se ni jedne sekunde ne postavlja pitanje finansija, opstanka, a kamoli da se razgovara o ovakvim temama na koje smo, nažalost, prisiljeni”, rekla je Bunjevac-Salkić.
Smatra kako je odgovornost za trenutnu situaciju na politikama i podijeljenosti sistema u Bosni i Hercegovini. Podsjeća kako nemamo ministarstvo kulture na državnom nivou, pa je kultura rastuta po entitetima i kantonima. Svaka država u okruženju ima i bibliotečko vijeće, koje se stara o tome da se donosi zakonska regulativa. Mi ni na nivou entiteta nemamo takvo vijeće, a kamoli na nivou države, naglašava Bunjevac-Salkić.
“Moraju se postaviti osnovni parametri da bi društvo funkcioniralo. U ovom slučaju, pošto je besmisleno čekati da država to učini, to će morati uraditi federalna ministarstva kulture i obrazovanja kao najpozvanija. Ali nije dovoljno samo dati novac. Mora se urediti sistem i sve dok se ne bude znalo kako se bira menadžment i dok ne bude postojala njegova odgovornost - stvari se neće promijeniti. Dakle, Nacionalnoj biblioteci je potrebna reforma, potrebni su zakonski akti, a zakon će onda regulirati i ko šta finansira i zbog čega.”
Dodaje kako ne želi da NUBBiH izgubi prefiks nacionalna, jer time, zapravo, gubi država, ali da joj je do sada mnogo toga što radi kao nacionalna biblioteka pomalo oduzimano.
“Svesrdnom politikom, željom zajednice, željom društva, ali željom svih nas i upornim radom ovaj se problem može prevazići i da zaposlenici dođu na ono što ih sljeduje jer rade vrijedno i predstavljaju nas na najbolji mogući način u okolnostima koje su gotovo nemoguće. Ali moramo svi u društvu preuzeti tu mrvu odgovornosti i shvatiti da bibliotekarstvo nije tek tamo neko izdavanje knjiga, nego da je ono reprezentativna djelatnost koja čuva kulturnu baštinu i sarađuje s akademskom zajednicom. Na kraju krajeva, naša se djeca školuju i izučavaju svjetska dostignuća zahvaljujući naučnim bazama koje nam pruža upravo Nacionalna biblioteka. Bez njih i toga ne bi bilo”, zaključila je Nina Bunjevac-Salkić, predsjednica Društva bibliotekara FBiH.
federalna.ba