Skoko o napadu u školi: Ozbiljan okidač da razmislimo šta možemo promijeniti u društvu
Sedmogodišnje dijete je ubijeno, a pet osoba ranjeno, među njima i učiteljica u osnovnoj školi Prečko u istoimenom zagrebačkom naselju. Među ranjenima je i napadač, bivši učenik, koji je od ranije evidentiran zbog psihičkih problema. Nakon zločina pokušao je izvršiti samoubistvo, ali ga je policija spriječila. Tim povodom iz Zagreba se za Dnevnik 2 javio Božo Skoko, profesor i novinar Federalne televizije.
Podsjeća da je na razini Hrvatske za ovu subotu proglašen dan žalosti. Prije toga je Grad Zagreb proglasio dan žalosti.
„U ovim trenucima na stotine članova roditelja iz škole, ali i susjeda iz cijelog kvarta dolaze ispred škole te pale svijeće i ostavljaju igračke. Završen je očevid i kriminalističko istraživanje potvrđuje da će napadač biti kazneno prijavljen za teško ubojstvo i četiri pokušaja teškog ubojstva. Iz bolnica imamo informaciju da se liječnici još uvijek bore za život učiteljice koja je najteže bila ranjena i to na njezin zadnji radni dan. Dakle, ta 62-godišnja učiteljica pokušala je zaštititi djecu i pritom je teško stradala. Ostalih troje djece koji se nalaze u bolnicama u ovom trenutku su izvan životne opasnosti“, izvijestio je Skoko.
Svi političari u Hrvatskoj su reagirali, navodi on, i poruka je sasvim jasna - djeca se moraju u školama osjećati sigurno i zaštićeno. Upravo zbog toga je hrvatski premijer Andrej Plenković najavio kako će se u budućnosti sve škole morati ključati te kako će morati imati obavezne zaštitare, dodaje.
„U svakom slučaju, nakon što se ovo dogodilo, zaustavljena je predizborna kampanja. Svi predizborni kandidati u Hrvatskoj su otkazali za danas i sutra bilo kakve predizborne aktivnosti“, kazao je Skoko.
Navodi da 'obično nakon ovakvih tragedija uvijek se krene preispitivati što se moglo bolje i što se moglo drugačije napraviti'.
„Evo, danas smo čuli jako puno komentara oko toga zašto je škola u tom trenutku bila otvorena. Iako već je nakon one beogradske tragedije pojedine zagrebačke škole su počele zaključavati svoja vrata. Međutim, u toku je bio veliki odmor kada učenici se slobodno kreću po zgradi. Dakle, ako uzmemo sam motiv, vidimo da je riječ o poremećenoj osobi koja je ušla u školu, međutim, roditelji su jako bijesni i pitaju se kako je neko mogao slobodno ušetati u školu i zapravo ući u prvi razred i na taj način napasti učiteljicu i učenike. Naravno da ovo otvara jako puno pitanja, a prije svega otvara pitanje isto tako u kakvim okolnostima su naša društva gdje upravo nasilje se na neki način propagira učiteljima od društvenih mreža, medija, pa do javne retorike političara koja ne bira sredstva obtužujući jedni druge. Sve to lagano izlazi na površinu i zapravo ta zatrovana društvena klima dobrim dijelom je također pridonijela tome da se nasilje na neki način opravdava i tolerira“, naglasio je.
Kada dođe do ovakvih situacija onda se uvijek traže odgovorni, kaže Skoko.
„U ovome slučaju teško će biti utvrditi budući da je sama osoba odgovorna. Roditelji su tog 19-godišnjaka tražili da ga se zadrži na psihijatrijskom liječenju u bolnici, međutim, liječnik je odlučio da je on dovoljno stabilan da može prenoćiti kući, a dolaziti u dnevnu bolnicu. Nažalost, ta liječnička odluka se pokazala prilično kobno u ovom slučaju. Građani su s pravom ogorčeni“, rekao je.
Sigurno ovakvi slučajevi kada senzibiliziraju javnost, ističe, oni su prilika da pretpitujemo prije svega sigurnost u društvu, s druge strane, obrazovni sustav, s treće strane, poštovanje autoriteta.
„Mnogi psiholozi koji smo danas čuli, koji su uputili svoje misli i poruke, kažu da je jedan od uzroka i sama činjenica što zadnjih desetljeća zapravo povjerenje i razina povjerenja u autoritete u samim školama je prilično srozana. S druge strane, klima u našim društvima, ne govorim tu samo o hrvatskom, već i o bosanskohercegovačkom pa i srpskom, zapravo vrvi od jedne netrepeljivosti, od olakih nabacivanja jednih na druge. I zapravo ovakvi slučajevi su ozbiljni okidači da se preispitamo što svako od nas može napraviti, a poglavito oni koji su najodgovorniji, to su političari, da promijenite klime u društvu, da smanje razinu takve retorike u društvu. S druge strane, ono što se događalo donedavno u dalekim zemljama događa se u našem dvorištu. Dakle, puno se toga kopira iz samog svijeta", istakao je.
Na kraju je poručio da dok je Zagreb zavijen u crno, to otvara pitanja i šalje apel svima nama da vidimo šta možemo promijeniti u našem društvu i kako da naše škole postanu mjesta gdje će se svi osjećati sigurno i zaštićeno.
federalna.ba