Analiza Bože Skoke: Nova vlada ili novi izbori u Hrvatskoj?
Hoće li naredni tjedan donijeti novu vladu u Hrvatskoj ili ponavljanje izbora? Navodno bi ovaj tjedan trebalo doći do dogovora između relativnog izbornog pobjednika – Hrvatske demokratske zajednice i Domovinskog pokreta o sastavljanju većine u Hrvatskom saboru. Međutim, oporbena Socijalnodemokratska partija ne odustaje od pokušaja okupljanja svih protiv HDZ-a.
Analizira prof. dr. Božo Skoko
Iako smo se od izbora, održanih prije gotovo tri tjedna, naslušali o svim mogućim političkim opcijama koje bi trebale formirati većinu u Hrvatskom saboru, a potom i novu hrvatsku vladu, činjenica je da je SDP zajedno s ljevicom dobio premali broj mandata da bi mogao okupiti bilo kakvu većinu. S druge strane, angažman predsjednika države Zorana Milanovića na njihovoj strani, pri čemu je otvoreno kršio ustav, dodatno je natjerao stranke na odmak od takve političke inicijative rušenja vladajućeg HDZ-a.
Sasvim je izvjesno kako će HDZ i Domovinski pokret uspjeti sastaviti većinu, uz pomoć još nekoliko zastupnika manjih opcija ili predstavnike manjina. A upravo je srpska manjina, koja ima zajamčena tri mjesta u Saboru i redovito pripadaju SDSS-u Milorada Pupovca, ključni kamen spoticanja u formiranju koalicije HDZ-a i DP-a.
Naime, jedan od ključnih uvjeta desnog Domovinskog pokreta je nesudjelovanje SDSS-a u vladajućoj koaliciji, jer smatraju da je ta stranka nastala na zločinačkoj politici devedesetih. No, u svim dosadašnjim vladama Andreja Plenkovića, čelnika HDZ-a, manjinski zastupnici su igrali važnu ulogu. I on se teška srca želi odreći zastupnika srpske manjine.
Stručnjaci kažu kako je razina manjinskih prava u Hrvatskoj ionako na zavidnoj razini i nije nužno da manjine budu jezičak na vagi pri sastavljanju parlamentarne većine, niti da sudjeluju u Vladi. Dapače, to im može štetiti u javnoj percepciji. No, u HDZ-u smatraju da je bolje da srpska manjina u Hrvatskoj bude uz vladajuću stranku nego da se okrene destabilizirajućoj politici Aleksandra Vučića.
Dakle, očekuje se da HDZ, ali i SDSS, koji redovito dobiva ogromne državne dotacije za razne projekte, naprave ustupak i omoguće formiranje većine. Tim više što se nikome, osim SDP-a, koji je prilično loše prošao na izborima, ne ide na nove parlamentarne izbore. S druge strane, 9. lipnja su novi izbori za Europski parlament i svi se žele fokusirati na novu kampanju.
Hrvatski građani su poručili kako žele stabilnost pa i kontinuitet, ali i određene korekcije HDZ-ove politike. Dio birača smatra da je vladajuća stranka otišla ulijevo, a drugi dio da se mora ozbiljnije obračunati s korupcijom u vlastitim redovima.
Tako bi nova vlada trebala imati kurs malo više desno. No, to ni na kakav način ne bi promijenilo ranije zacrtane europske politike Hrvatske, koje otvoreno zagovara i provodi Andrej Plenković posljednjih godina. Dapače, zahvaljujući tim svojim politikama trenutačno kotira u Briselu i za jednog od ozbiljnijih kandidata za čelna mjesta Europske komisije. U tom slučaju Plenković bi formirao vladu, započeo mandat te najesen palicu prepustio nekome od suradnika. No, to su još uvijek samo nagađanja.
federalna.ba