Bez fiskalnih zakona nemoguće je povećati minimalnu platu na 700 KM

Kazao je to savjetnik federalnog premijera Goran Miraščić, gostujući sinoć u Otvorenom studiju, urednice i voditeljice Jasenke Tica Isović na Federalnom radiju. Miraščić je kazao da nije upitno povećanje već iznos i da će bez fisklanih zakona on biti maksimalno 550, a ne 700 maraka. Istovremeno, SDP-ov delegat u Parlamentu FBiH Aner Žuljević, poručio je premijeru Novaliću da kad već daje prijedloge i osigura kroz parlamentarnu većinu, kojoj pripada, prohodnost fiskalnih zakona u Parlamentu.

Povećanje minimalne plate nije nešto na čemu treba graditi političku priču. To je jako osjetljiva stvar- kazao je Miraščić, savjetnik federalnog premijera.

„Povećanje minimalne plate je dobrim dijelom uslovljeno usvajanjem dva fiskalna zakona u federalnom Parlamentu, tačnije iznos je povećanja je uslovljen Zakonom o doprinosima i Zakonom o porezu na dohodak, koji za cilj imaju poresko rasterećenje privrede od osam posto, čišćenje i pojednostavljenje sistema. Samim usvajanjem zakona koji bi mogli eventualno da stupe na snagu 01.01. naredne godine dolazi do proširenja poreske osnovice i do proporcionalnog smanjenja poreskog opterećenja rada i to bi otvorilo prostor poslodavcima za povećanje svih plata, a ne samo minimalnih. A kad je riječ o minimalnim, upoznati smo sa zahtjevima i stavovima Sindikata da to bude 700 KM i u skladu s tim  želimo reći da je minimalna plata niska, međutim, ako govorimo o visini povećanja i nekim ciframa u tom smislu moram reći da bez izmjene ovih pomenutih zakona, mislim da ne bi bilo većeih problema da se ona u skladu sa članom 78. Zakona o radu i na osnovu metrodologije Vlade FBiH i konsultacije sa ekonomsko- socijalnim partnerima, po određenoj odluci to jeste uredbi podigne na 530 ili 550 KM. To je ukoliko se ne usvoje ova dva zakona.“

Nerealno određen iznos može dovesti do jako negativnih efekata. Imate u javnim preduzećima radnike kojima je plata vezana za minimalnu platu pa možemo doći u situaciju da bez usvajanja ova dva zakona mi onda moramo sve ponovo, promijeniti pet zakona, četiri uredbe i niz pravila koja se tiči plata 120 hiljada uposlenika. Samim time to je i dalje društveno opasno- poručio je Miraščić.

„Nije sporno, obavezno povećanje, mora se povećati minimalna plata, ali preduslov o iznosu postoji. I taj iznos mora biti takav da neće ugroziti širi kontekst.“

Aner Žuljević, delegat u Domu naroda FBiH (SDP) kazao je kako je društveno opasna plata od 406 maraka koju imamo i koja radnike drži u robovlasničkom sistemu.

„Uzimajući u obzir rast standarda i potrošačke korpe koju federalni premijer godinama ne želi da prizna, vama praktično treba pet mjeseci rada za mjesečne troškove četevročlane porodice. Riječ je o devijacijama koje su neodržive. Eto, napokon sedam godina mandata i da čujemo promjenu stava da povećanje plata nije društveno opasno. Naravno, da je vlast odgovorna da prioritetno definiše stvari i da na bazi toga predlaže zakonska rješenja  i što je najvažnije da tim rješenjima osigura prolaz u Parlamentu. Ovdje suština između poslodavaca i radnika već u činjenici da mi imamo predatorski državni aparat koja je iracionalan i koji polazi od činjenice da treba zadržati svoja prava na uštrb realnog sektora. To je nedopustivo. Uvijek nam se servira teza kako je dizanje minimalne plate opasno, u smislu donošenja propisa koji eventualno mogu spriječiti povećanje plata u javnom sektoru, znači mi ovdje pričamo o tome da radnik radi za 406 maraka mjesečno, a političar kojem je plata deset puta tolika  ima problem da promijeni pet zakona i dva pravilnika i uskladi ih tako da povećanje plate nema efekat povezanosti sa rastom plata u javnom sektoru“- kazao je Žuljević koji je podsjetio i na to  da je ranije predlagano da se zajedničkim naporima i pozicije i opozicije dođe do rješenja i izmjene propisa o minimalnoj plati, ali da nije bilo političke volje za to.

„Plata od 406 maraka je civilizacijske sramota i Vlada FBiH treba da pokrene sa svoje strane sve što treba, sve fiskalne reforme koje treba da omoguće povećanje minimalne plate, a mi smo sa svoje strane predložili propis koji će osigurati garanciju da kad se naprave racionalizacije u smislu fiskalnih zakona, one zaista i završe u porastu minimalne plate, a ne u novom autu ili objektu kapitalista koji ne žele ono od čega ih država oslobodi da prebace radniku na račun minimalne plate.“

Na pitanje hoće li ukoliko dođe do zastoja ili blokade usvajanja Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima biti upitno i najavljeno povećanje, Miraščić je kazao kako su već vođene određene rasprave na ESV te da je odgovor na to pitanje negativan.

„Iznos, a ne povećanje plata, je uslovljen usvajanjem ovih zakona, jer oni rasterećuju privredu. Ti zakoni su jako važni. Ne samo za povećanje minimalne plate već i za sve drugo, jer kad se povećava minimalna plata sve se ostale plate moraju povećati. Naravno, mora se 406 KM povećati i povećat će se, a samo je pitanje koliko, pitanje je iznosa.“

Na pitanje kakva je sudbina zakona i hoće li biti političke volje za njihovo usvajanje Žuljević je kazao kako treba uzeti u obzir kako šest godina povećanje plata nikoga iz vlasti nije zanimalo.

„Mi se praktično nalazimo u situaciji da nikad do sad nismo imali veći pritisak Sindikata i nikad veći pritisak realnosti. Miraščić je dio struke u okviru politike i nekad brani neodržive stvari. Situacija, kad vi dobijete 400 miliona maraka od MMF i imate mininmlanu platu od 406 maraka, svaka odgovorna Vlada bi sa svoije strane okupila sve parlamentarne stranke, zakazala zajedničku tematsku sjednicu oba doma Parlamentu, na dnevni red stavila sve zakone i rekla tih 400 miliona maraka će praktično biti fond za rizike od reforme koju ćemo provesti u smislu izmjena zakona. To bi uradio odgvoran premijer, nažalost mi smo dobili poltički odgovor. Priča o to me da mi nismo u stanju da provedemo reformu zbog gradacije minimalne plate je neodrživa. Ne postoji ozbiljan poiltički pristup. U ovom momentu odgovorno tvrdim da mi sa sredstvima MMF-a i odgovarajućim zakonskim izmjenama mi bez problema možemo imati minimalnu platu od 750 maraka. Nemojte da budemo licemjerni i da privatni sektor puni državni aparat, uspostavimo održive principe.“

Pozivamo Fadila Novalića da pred kraj mandata makar uđe u historiju po nečemu dobrom i da svi zajedno sjednemo i riješimo pitanje minimalnih plata i zakonskih potrebnih rješenja- poručio je Žuljević dok se Miraščić nije složio s njim.

„Ovo o čemu Žuljević je drugi korak tek i ovo je politički govor. Neka Parlament izmjeni zakone i smanji plate u državnoj službi, to mogu i bez Vlade. A ovo o 400 miliona je miješanje kruški i jabuka. Očekujem od svih i pozicije i opozicije da usvoje zakonska rješenja u vezi ova dva zakona. Svi smo podjednako krivi i ova dva zakona su samo početak neke buduće velike fiskalne reforme. A kad je riječ o minimalnoj plati ponavljam sa zakonima ili s bez njih ona će se povećati. Samo sa zakonima će biti prosotra za dodatno povećanje“- kazao je Miraščić dok je Žuljević pozvao na odgovornost premijera Novalića.

„Ja da sam na poziciji premijera ili bi se za 90 dana znalo da li Parlamentu blokira tu priču ili ja ne bih bio prmijer. Riječ je o tome daneko ko je premijer već godina nije ponudio ono što je najvažnije, povećanje minimalne plate i nije budžet sveto pismo, bilo je rebalansa i ranije i preko noci presijecanja i rasporedjivanja. Pare uglavnom završe po političkim kriterijima, a ne ekonomskimi onda je to kao obrazloženje zašto nema reformi. HDZ kao dio parlamentarne većine smatra da ova dva zakona nisu dobro napravljena. Traže neutralni efekt, a ja ne znam da postoji reforma sa neutralnim efektom. Znači nebulozna argumetacija“- zaključio je Žuljević.

federalna.ba/Jasenka Tica Isović

Otvoreni studio Jasenka Tica Isović Aner Žuljević Goran Miraščić
Vlada FBiH Jasenka Tica Isović Damir Šabanović Jablanica Emir Muratović
0 04.11.2024 17:57
Intervju na Federalnom radiju Aner Žuljević Parlament FBiH Marin Vukoja Milorad Dodik razdruživanje
0 07.06.2024 14:36
Otvoreni studio Srebrenica Rezolucija o genocidu u Srebrenici rezolucija o Srebrenici
0 23.05.2024 18:48