Žrtve genocida o zahtjevu Krstića za puštanje na slobodu – sumnja u pokajanje
Radislav Krstić, bivši general Vojske RS-a i jedan od saradnika Ratka Mladića osuđen na 35 godina zatvora zbog učešća u genocidu u Srebrenici pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, nakon što je godinama negirao krivicu, priznao je genocid nad Bošnjacima Srebrenice. Osim toga, Krstić je izrazio kajanje jer je podržao i pomogao genocid, uz zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu. No, u udruženjima koja okupljaju žrtve genocida smatraju da je Krstićevo priznanje lažno, isto kao i haških osuđenika Biljane Plavšić i Darija Kordića koji su „promijenili ploču“ nakon što su se našli na slobodi i nastavili sa negiranjem zločina koje su počinili. No, ako bi Krstić ispunio određene uslove, iz udruženja žrtava naglašavaju da bi možda njegov zahtjev i podržali.
„Vi ste svojim dosadašnjim aktivnostima pokazali kako treba da se bori vojnik Vojske RS-a. Sve zadatke do sada ste veoma uspješno završili“, izjavio je Krstić na snimku nastalom u oktobru 1995. godine nakon što su pripadnici Drinskog korpusa Vojske RS-a pod komandom Krstića učestvovali u ubistvima 2.000 Bošnjaka u Pilici i Branjevu.
Zadaci koje spominje bili su monstruozni i nezamislivi zločini, mučenja i ubijanja Bošnjaka u Srebrenici i okolini kao i genocid u kojem je ubijeno više od osam hiljada ljudi. Po komandnoj odgovornosti, Krstić je osuđen na 35 godina zatvora. Nakon što mu je prvi zahtjev o prijevremenom puštanju na slobodu 2022. godine odbijen, Krstić je putem advokata nedavno učinio isto. Tako u pismu priznaje genocid i kaje se za počinjene zločine čime je postao prvi zvaničnik entiteta RS-a, koji je to učinio. No, Krstićevo pokajanje i priznanje genocida u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari uzimaju s oprezom.
„Pozdravljamo priznanje krivice te pozivamo Tužilaštvo Bosne i Hercegovine da u tom svjetlu obavi razgovor s Radislavom Krstićem. Međutim, očekujemo da kao rezultat priznanja Krstić podijeli sve ono što zna i o čemu još uvijek šuti“, ističe Almasa Salihović, glasnogovornica Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari.
U razgovoru za Federalnu televiziju, predstavnice udruženja iz Srebrenice koja okupljaju žrtve genocida podsjećaju na dogovor sa sudom, da nijedan osuđenik ne može ići na privremenu slobodu ukoliko to oni ne dozvole. S tim u vezi, imaju i određene zahtjeve.
„Od Krstića tražimo kao žrtve genocida da kaže gdje su masovne grobnice, jer do 2008. su masovne grobnice premještane i da kaže imenom i prezimenom zločince koji su to s njim radili, prebacivali te masovne grobnice i ljude koji su učestvoali u strijeljanjima - zločinace koji su na slobodi“, poručuje Munira Subašića, predsjednica Udruženja Pokret majke enklave Srebrenica i Žepa.
Osim toga, žrtve genocida zahtijevaju i da Krstić uputi isto pismo Aleksandru Vučiću i Miloradu Dodiku sa priznanjem da je u Srebrenici počinjen genocid, uključujući i sve zemlje koje su glasale protiv Rezolucije o genocidu, koju Krstić u svom obraćanju prihvata. Nadalje, njegov zahtjev da dođe u Memorijalni centar i mezarje i pokloni se ubijenim u genocidu ne može biti prihvaćen.
„Njemu je zabranjeno ovdje od strane porodica, od preživjelih porodica, a mrtve duše ne mogu da kažu šta su sve preživjele i doživjele od njega i od njegovih zlodjela“, kaže Nura Begović, predsjednica Udruženja građana Žene Srebrenice.
„Učestvovao u genocidu, u ubijanju, da li je on ubio ili nije, ne zna se, ali jeste učestvovao. Ne mogu mu to oprostiti“, poručuje Fadila Efendić, predsjednica Udruženja Majke Srebrenice.
Naučni saradnik u Insistutu za historiju Univerziteta u Sarajevu Jasmin Medić smatra da nije važno da li se Radislav Krstić iskreno kaje u pismu koje je uputiuo sudu i javnosti, koliko je važno da ne negira zločin i počinjeni genocid. Pogotovo je to bitno za generacije koje dolaze, smatra on.
„On ne negira počinjeni genocid, on govori o vlastitoj krivici i ovo je definitivno udarac svim onima koji negiraju genocid. Ovo je jedan značajan argument svim onima koji tvrde da je počinjen genocid“, dodaje Medić.
Podsjetimo, na internet stranici Mehanizma za međunarodne kaznene sudove objavljen je podnesak kojim je advokat Radislava Krstića podnio molbu za njegovo puštanje na prijevremenu slobodu, uz zahtjev sudu da pokajničko pismo bude dostupno i javnosti.
federalna.ba