Zima pokrila štetu u Fojnici, Kiseljaku i Kreševu – 3 mjeseca čekaju pomoć
Vladinu i međunarodnu pomoć čekaju i stanovnici poplavama pogođenih područja u Srednjobosanskom kantonu. Šteta u 3 pogođene općine procijenjena je na 100 miliona maraka. Zima je privremeno pokrila svu nastalu štetu, ali ne i činjenicu da 3 mjeseca čekaju na obnovu domova. Zbog nesposobnosti vlasti ili administrativnih procedura, put pomoći i do njih je svakako dug.
Obilna kiša koja je četvrtog oktobra pala na područje planine Vranice izazvala je ogromnu materijalnu štetu na području SBK-a, a posebno u Fojnici. Kažu da je iz mjesta Dusina sve krenulo. Stjepan Prajo bio je na poslu, a kod kuće je ostala supruga sa kćerkom. Ni slutio nije da će to biti njegov posljednji dan sa suprugom, kada je voda u samo nekoliko minuta preplavila njihov dom. Tog kobnog jutra Stjepan je izgubio posao, kuću i suprugu, čiji je život bujica odnijela pred očima njihove kćerke Ilene. On danas živi kod brata u jednoj sobi, a kćerka Ilena, smještena u Zavodu Bakovići, kroz suze se prisjeća užasa koje je preživjela: „U tim momentima voda je već bila do ramena. Onda je provalilo kroz prozor, onaj mulj, ono drveće, balvani. I izgubila sam mamu, potonula mi je pred očima“.
„Kćerka mi je bila 6-7 sati, držala se gore za nešto, a ovdje mi je žena bila u mulju. Tu su je izvadili Crveni križ i Civilna zaštita“, priča Stjepan.
Mobilizirajući svoje resurse, općinske vlasti Fojnice uspjele su obezbijediti električnu energiju, pitku vodu, ukorititi rijeku Željeznicu, uspostaviti makadamsku komunikaciju prema Dusini. I to je sve. Obećana pomoć Federalnog ministarstva turizma i okoline za uklanjanje deponije iz Gojevića još nije ispunjena, tvrdi općinski načelnik Sabahudin Klisura (SDA). Konkretna pomoć s viših razina vlasti nije bila dovoljna, ističu mještani koji su svjedočeći katastrofi sami obnovili svoje domove, poput Ilije Petrovića, koji je pred nadolazećom bujicom bježeći na tavan spasio sebe i svog papagaja: „Malo sam dotjerao kako je bilo, može se živjeti. Svog papagaja sam uzeo, njegovu hranu iznio na tavan gore“.
„Ja bih najviše volio da mi kuću obnove, a ako ne mogu obnoviti, da mi daju pomoć pa bih ja. To bi mi najveća želja bila“, poručuje Stjepan Prajo.
Ni brzinom reakcije ni predviđenim iznosom Vijeća ministara BiH - milion i osamsto trideset hiljada KM - nije zadovoljan ni načelnik Klisura: „Ja mogu reći da nisam zadovoljan. Znam sistem, znam kako stvari teku. Implementirati bilo koja sredstva da dobijete – trebaju nam 2-3 mjeseca. Moraju se napraviti kriteriji – kako, na koji način. Tu će tek početi nezadovoljstvo ljudi“.
U gradskom području Kiseljaka, uz plavljenje velikog broja podruma i poslovnih prostora, poplave su prouzrokovale štetu na putnoj infrastrukturi i mostovima uz rijeke Fojnicu i Lepenicu. Prema usvojenom izvještaju općinske komisije na zadnjoj sjednici Općinskog vijeća, ukupna šteta iznosi oko 18 miliona maraka. Uz dosadašnju pomoć Ministarstva rada socijalne politike, Crvenog krsta, Vlade SBK-a te odluke Vijeća ministara o raspodjeli međunarodne pomoći Općini Kiseljak - milion i sedamsto šesnaest hiljada KM, u ovoj lokalnoj zajednici kažu da nisu nezadovoljni.
„Gledajući visinu štete i onog što ćemo mi osigurati kao vid pomoći, ako budemo u mogućnosti u odnosu na ono što je procijenjeno da 20% ili više od tog iznosa osiguramo sredstava - ne smijemo biti pretjerano nezadovoljni“, navodi načelnik Mladen Mišurić Ramljak (HDZ BiH).
Predstavnici općinskih vlasti Kreševo tvrde da su sve resurse usmjerili na sanaciju ugroženih područja, od kojih je najgore stradalo mjesto Deževice. Vlastitim sredstvima sanirali su većinu štete koju procjenjuju da je oko 26 miliona maraka. Dosadašnjom pomoći su zadovoljni, obnova tek slijedi.
„Nakon poplava smo zadovoljni, stvarno. Više razine vlasti u tom trenutku su uradile što su mogle uradit. Mi smo prvih dana poslije poplava, ono što je najbitnije, uspjeli doći do svih ljudi. Nismo imali ljudskih žrtava, tako da ne možemo se požaliti“, kaže načelnik Kreševa Boris Matić (HDZ BiH).
Na dodijeljena sredstva međunarodne pomoći poplavljenim područjima građani ove tri općine još će pričekati. Zbog administrativnih procedura put pomoći do njih je dug. Zima je privremeno pokrila svu nastalu štetu neviđenim katastrofalnim poplavama u SBK-u koja je procijenjena na oko 100 miliona maraka.
federalna.ba