videoprilog Đorđa Vujatovića (Dnevnik 2)

Zemljište na Jahorini: Odluku Ustavnog suda BiH odbijaju, Drvoexport već upisan kao vlasnik

Ustavni sud BiH donio je prije nekoliko dana odluku kojom je poništena prodaja zemjje na Jahorini preduzeću Drvoexport iz Teslića. Kako su naveli, neustavna je odluka Vlade RS-a da proda državnu imovinu. S druge strane, iz RS-a kažu da neće poštovati odluku Ustavnog suda, a Drvoexport se navodno već upisao kao vlasnik ovog zemljišta.

Saga o državnoj imovini nastavila se kroz slučaj prodaje 56 dunuma zemljišta na Jahorini koju je u decembru kupila teslićka kompanija Drvoexport za 41,3 miliona KM. Ustavni sud BiH je zaključio da se radi o šumskom zemljištu koje predstavlja državnu imovinu koja je pod zabranom raspolaganja, te da Vlada RS-a nije bila nadležna da svojim odlukama na bilo koji način raspolaže navedenom državnom imovinom: „Vladi RS-a i Ministarstvu trgovine i turizma RS-a je naloženo da preduzmu odgovarajuće korake kojima će poništiti sve odluke i aktivnosti koje su zasnovane na osporenoj odluci. Ustavni sud je naglasio da je Vlada RS raspolagala državnom imovinom koja je pod zabranom raspolaganja i koja je u isključivoj nadležnosti institucija BiH“.

Iz Ministarstva trgovine i turizma RS-a kažu da Ustavni sud BiH vrši neku vrstu državnog udara i ruši Dejtonski mirovni sporazum, te da je riječ o političkoj, a ne pravnoj odluci.

„Ustavnom sudu poručujem da su oni samo poliitčka institucija i da nismo se povlačili ni pod većim političkim pritiscima.  Mi imamo zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda. Za mene kao ministra u Vladi RS-a, kao i za svakog funkcionera iz RS-a, trebali bi biti najvažniji zakoni koji su doneseni na nivou RS-a - tako ćemo se i ponašati“, kazao je ministar ministar trgovine i turizma Denis Šulić.

Dodaje Šulić da su kroz prodaju pomenutog zemljišta korist imali građani RS-a jer je 42 miliona maraka došlo na ovaj način u budžet, te da je prodajna cijena bia veća od procijenjene tržišne cijene. Iako se ne vodi kao formalni vlasnik Drvoexporta, Srđan Klječanin, odbornik SNSD-a iz Teslića, pojavljivao se na licitaciji za prodaju zemljišta.

„Imovina je prepisana. Mi smo kupili imovinu RS-a. Nije bilo tereta u teretnom listu. Kakva se drama digla? Ima 1200 parcela u RS-u i one su prodane po istim uslovima, odnosno kompletnoj BiH. Samo je ta jedna sporna, zato što smo Srbi. To nekome smeta“, kaže Klječanin.

Proces prodaje zemljišta pratile su brojne kontroverze, posebno zbog činjenice da se preduzeće Drvoexport pojavljivalo kao koncesionar u nekim novootvorenim rudnicima uglja u okolini Prijedora.

„Javnost otvoreno sumnja i postavlja pitanje šta je Drvoexport kupio tim novcem. Spominje se da je dobio pravo da eksploatiše rudu, još neka prirodan bogatstva, a ne zapravo zemljište na Jahorini, koje, prema nekim informacijama, nije pogodno za gradnju hotelskog kompleksa jer je močvarno“, navodi Siniša Vukelić, urednik portala Capital.ba.

Vukelić dodaje da je potpuno nejasno zašto je neko uplatio toliki novac iako postoji rizik da se neće moći upisati kao vlasnik. Kaže i da je cijela prodaja urađena iza zatvorenih vrata, na prividu transparentnosti, a da se na licitaciji pojavio samo Klječanin, te da nije bilo zainteresovanih investitora jer nisu bili sigurni u kupovinu i rizik koji ona nosi.

federalna.ba

Jahorina zemljište Ustavni sud BiH