Počeo ZagrebDox: Priče o migrcijama, ratu i ljudskim sudbinama
Veleizdajnici Putinove Rusije, ADU i seksualno zlostavljanje, čarobnjak spolne tranzicije, ekstremna desnica, vrleti Bosne i Makedonije, plaža traume, kako biciklom do samospoznaje, neke su od tema drugog dana ZagrebDoxa, koji se održava u svim kinima Kaptol Boutiquea.
Tradicionalno besplatnom prvom projekcijom niz filmova kreće u 14 sati, za što je odabran film "Marš u mraku" Kinshuka Surjana o indijskoj udovici koja se nakon suprugovog samoubojstva bori s konzervativnim društvom i vlastitim demonima.
Regionalna konkurencija se u 15 sati nastavlja filmom Maje Novaković "Ko će pokucati na vrata mog doma", nagrađenom meditacijom o čarobnim zimskim vrletima Bosne i Hercegovine, kao i o ostarjelom i usamljenom pustinjaku, prenosi Hina.
Istovremeno se prikazuje naslov s ovogodišnjeg Sundancea "GEN" Gianluce Matarresea o milanskom doktoru progresivnih praksi spolne tranzicije i umjetne oplodnje kojima pristupa individualno, pomno te s dozom humora.
Regionalna konkurencija donosi i filmove "Kupam se, voli vas tata" Izidora Bistrovića, koji s obitelji, sedam godina nakon očeve pogibije, odlazi na plažu na kojoj je otac nesretno stradao, te "Moji ljetni praznici" Petre Seliškar u čijem je središtu osmogodišnjak koji ljeto provodi sa svojom starijom pastirskom braćom u planinama Makedonije.
Od filmova iz te konkurencije tu su još novi film Renate Poljak "Ovo je (za) more" o 12-godišnjem istraživaču planktona, kao i Nikole Ilića koji u filmu „Izlaz kroz ludaru” pripovijeda doživljaje nevoljnog vojnika iz ratova 1990-ih te Judit Surányi s filmom "Bogalji" o četiri osobe s invaliditetom tijekom vikenda na Balatonu.
Kontroverzni dox u 17 sati donosi "Protuotrov" Jamesa Jonesa, jezovit i šokantan uvid u živote dvaput otrovanog zviždača i aktivista te disidentskog novinara, "veleizdajnika" Putinove Rusije, a u isto vrijeme se prikazuje "Made in Ethiopia". Xinyan Yu i Maxa Duncana o prodoru kineskog industrijskog kapitala u ruralne predjele ove afričke zemlje.
Pola sata kasnije prikazuju se filmovi Međunarodne konkurencije, „Upravljanje” Davida Graudenza, neobičan pogled u svijet modelarstva i "Druga strana planine" Yumeng He, antropološki, ali i osobni, obiteljski dokument rapidne urbanizacije Kine te film Karle Jelić "I tako još jedna" o seksualnom uznemiravanju koje je njezina protagonistica preživjela na Akademiji dramske umjetnosti
U programu je i film „Majčinstvo” Victorije Mapplebeck, portret samohrane majke i freelance redateljice koja je kameru čitavih 20 godina okretala prema sebi i svome sinu, te „Naći ću te” Justine Matov o filmašici koja po povratku iz Belgije traga za ocem, poznatim glazbenikom koji je nestao iz njezina života.
Od 19 sati Međunarodna konkurencija otkriva „Tko voli Sunce” Arshije Shakibe o posljedicama sirijskog rata na okoliš i ljude koji nisu napustili zemlju i „Oči Gaze” Mahmouda Atassija o tri palestinska novinara koji izvještavaju iz jednog od najopasnijih područja svijeta.
Slijedi „Paviljon 6” Gorana Devića, posvećen epidemiji Covida kao sinegdohi permanentne krize društva, a paralelno s njime prikazuju se dva kontroverzna doxa, „Adidas vlada realnošću” Keila Oriona Troisija i Igora Vamosa, koji skreće pozornost na porazno stanje radničkih prava i odnosa prema okolišu te firme i „Cyclemahesh” Suhela Banerjeeja, metafikcionalni film o biciklističkoj odiseji građevinskog radnika.
U 20 sati film „Ulice u plamenu” Nathaniela Lezre, uz razgovor s autorom, donosi tri priče o prisilnim migracijama iz različitih krajeva svijeta, povezujući ih u jedinstveni triptih, a sat vremena kasnije slijedi film „Šuma” Lidije Dude o obitelji kojoj se u karakterističnom pokušaju „bijega u prirodu“ ispriječila migrantska kriza, a u isto vrijeme „Tajna misija: razotkrivanje krajnje desnice” o antifašističkoj istrazi suvremenih rasista i neofašista čiji novac potječe iz Silicijske doline.
Od 21,30 sati prikazuju filmovi „Hawa piše” Najibe Noori i Rasula Noorija, empatična priča o tri generacije hazarskih žena koje se u Afganistanu nastoje emancipirati od patrijarhalnih tradicija, te „Krila i tlo” Stefana Maleševića o turskoj obitelji koja u Sjevernoj Makedoniji živi na razmeđu drevne derviške doktrine i izazova modernog života.
Od 14 do 22 sata u foajeu Kaptol Boutique Cinema slušat će se audiodokumentarci, među kojima i češki „OK, Boomeru” Daniela Kupšovskýja o generacijskom jazu i ratu stereotipima između baby boomera i mlađih naraštaja.
federalna.ba/Fena