Zabrinjavajuće: Vršnjačkog nasilja sve više, a starosna dob aktera sve niža
Vršnjačko nasilja sve je prisutnije među osnovcima nižih razreda. Stoga je u Doboju upriličena kampanja i niz predavanja sa simboličnim nazivom „Stop vršnjačkom nasilju“. Cilj je zajedničkim aktivnostima roditelja i učenika učiniti pomak u prevenciji ove opasne društvene pojave.
U prvih devet mjeseci ove godine na području koje operativno pokriva Policijska uprava Doboj prijavljeno je pet slučajeva vršnjačkog nasilja. Uz činjenicu da je ovih slučajeva sve više, zabrinjava i činjenica da je starosna dob aktera sve niža.
„Drugari su se često udarali, prišli smo im i razdvojili ih. Govorili smo im da to nije dobro i pozvali nastavnike. Oni su to riješili“, prisjeća se Njegoš Kaiš, učenik OŠ Vuk Karadžić Doboj.
„Ranije ga je bilo u višim razredima. Međutim, sada se sve češće pojavljuje i u nižim razredima“, upozorava Ljubica Vukojević, pomoćnik direktora OŠ Vuk Karadžić Doboj.
„Obično su to neke psovke. Onda se neko nađe uvrijeđen i počinju fizički obračuni. Često se događaju. Pokušavamo tome stati ukraj, ali baš nam i ne ide“, ističe Marija Đorđević, učenik OŠ Vuk Karadžić Doboj.
Zabilježeni slučajevi vršnjačkog nasilja ogledaju se u verbalnim uvredama ili uznemiravanju preko interneta, ali ima i radikalnijih slučajeva.
„Slučaj gdje je učenik prvenstveno trpio fizičko nasilje prouzrokovano njegovim imovinskim stanjem, a zatim odbacivanjem od ostatka društva koje se dalje manifestovalo kroz fizičko nasilje“, navodi Srđan Knežević, policijski službenik PU Doboj.
Ipak, nije svaki nesporazum ili sukob među mladima vršnjačko nasilje, upozorava struka.
„Nije svako koškanje, gurkanje, pa ako se djeca malo i potuku, da ne bude neka veća tuča - ne možemo to odmah podvesti pod tu kategoriju. To se prati i, ako se ponavlja, onda je to slučaj vršnjačkog nasilja“, naglašava Vukojević.
Inicijatori ovih kativnosti naglašavaju potrebu zajedničkog djelovanja svih segmenata društva, od škole, roditelj i učenika do institucija.
„Kako bi se poboljšalo međusobno povjerenje, blagovremeno uočili konkretni problemi, identifikovali konfliktni pojedinci, a sve s ciljem sprečavanaj eskalacije vršnjačkog nasilja“, zaključuje Knežević.
Imajući u vidu trenutno stanje, ove aktivnosti će se nastaviti i intenzivirati.
federalna.ba