videoprilog Jelene Batinić (Dnevnik 2)

Vlast RS-a tvrdi da je budžet stabilan, ekonomisti i građani zabrinuti

Sindikalna potrošačka korpa za novembar 2024. godine iznosila je 2.651 marku i prosječna plata, koja iznosi 1.420 maraka, pokrivala je sa jedva 53 posto. Pitanje je kako prosječan građanin preživi. Vlast kaže - dobro nam je.

„Za zadnje tri godine vratili smo 657 miliona KM više nego što smo se zadužili. Naša kamatna stopa u 2024. je 3,5 posto. Naš ukupan javni dug je na istorijskom minimum, pogledajte BDP, 2019. je bio 11 milijardi i 200 miliona, danas na kraju 2024. 17,5 milijardi - šest milijardi više. Možete me voljeti i ne voljeti, ali to su činjenice”, izjavio je Radovan Višković, predsjednik Vlade RS-a (SNSD).

Građani kažu drugačije:

„Živi se jako loše, primanja su malena.“

„Primanja su zadovoljavajuća, pa se nekako izdražava, ali najavlju poskupljenja. Vidjećemo kako ćemo, sve cijene rastu, počev od komunalija, a, što je najgore, prehrana.“

Zabrinuti su i ekonomisti. Budžet za 2025. u iznosu od 6,7 milijardi jeste povećan, kao i budžetski prihodi koji su uzrokovani povećanjem poreza. Zbog povećane potrošnje veći su i prihodi, ali ne treba zaboraviti da je povećana potrošnja generisana inflacijom, a ne skokom privredne aktivnosti.

„Budžet je potrošački, nije razvojni i ni investicioni, a u prilog tome govori činjenica da 70 odsto budžetskih prihoda otpada samo na tri stavke, a to su rashodi za plate, penzije i socijalna davanja“, ističe Mirjana Orašanin, član Odbora za finansije i budžet u NSRS-u (SDS).

„Evidentno je da ove godine imamo značajan pad izvoza i privredne aktivnosti. Male su šanse da to popravimo u kratkom roku. Očito je da vlast još ne prepoznaje taj problem i ne pokušavaju pokrenuti bilo kakve dugoročne mjere za restrukturiranje privrede“, kaže privrednik iz Banjaluke Saša Trivić.

Privredu čeka neizvjesna godina. Budžet se finansira najvećim dijelom iz zaduživanja, a samo za narednu godinu po osnovu odluka o kratkoročnom i dugoročnom zaduženju planirano je više od milijardu maraka.

„Vidjeli smo da se nije uspjelo izaći s obveznicama na međunarodno tržište kapitala, iako su kamate vrlo visoko definisane. Mislim da tu ima jako mnogo neznanja i nesposobnosti, kako od strane Ministarstva finansija tako i kompletne Vlade“, navodi ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

„Ne možemo se složiti s tom pričom o prosperitetu, jer ne vidimo toliki broj novootvorenih preduzeća, toliki broj novih radnih mjesta. Smanjenje nezaposlenosti je uzrokovano time što nam odlazi radna snaga, a ne zato što je otvorena neka fabrika sa 100-200 radnih mjesta bilo gdje u RS-u“, kazala je Orašanin.

Prva stvar koju ova vlast treba da uradi jeste da uvede pravnu državu a zatim da se stane u kraj sumnjivim javnim nabavkama i korupciji te da javna preduzeća koja imaju ogroman potencijal konačno počnu da doprinose Republici Srpskoj. Osim toga dužnost Vlade jeste i da kreira ambijent koji bi doveo ljude sa kapitalom da ovdje počnu neki biznis, poručuju naši sagovornici.

federalna.ba

Vlada RS