Vlada ZDK izdvojila više od 1.600.000 KM za zaštitu okoliša
Vlada ZDK izdvojila je više od 1.600.000 KM za realizaciju projekata iz oblasti zaštite okoliša. Kroz javni poziv odobreno je 106 projekata, a sredstva su dodijeljena lokalnim zajednicama, javnim komunalnim preduzećima, nevladinim organizacijama i udruženjima, kao i obrazovnim ustanovama. Zbrinjavanje komunalnog otpada jedan je od ključnih problema s kojim se svaka lokalna zajednica susreće.
Općine i gradovi iz ZDK detektovali su ekološke probleme u svojim lokalnim zajednicama. Između ostalog, posljedica neadekvatnog zbrinjavanje komunalnog otpada su velike količne smeća koje se nalazi uz obale rijeka, što dodatno, osim estetskog problema, ugrožava prirodu, ali i zdravlje čovjeka. U okviru 2 lota potpisana su 24 ugovora sa lokalnim zajednicama i javnim preduzećima.
"Imenuje se komisija koja je nadležna da pregleda svaku prijavu posebno, da svakoj prijavi dodijeli bodove i da se mogu sredstva podjeliti ravnopravno", naveo je Arnel Isak, ministar za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline ZDK.
Općina Usora nema problema pri odvozu smeća, a zbog visine troškova, otpad voze na Regionalnu deponiju Doboj. Sredstva će iskoristiti za sanaciju divljih deponija.
"Ova sredstva će nam puno značiti kao općini, da ubrzamo ovaj proces. Vjerovatno će ostati toga i za naredni nekakav period, ali dobar dio čistimo. I nažalost sve te divlje deponije iz ranijeg nekog perida su uz rijeku Usora gdje su i naša izvorišta pitke vode, tako da nam je želja što više to očistiti", istakao je Zvonimir Anđelić, načelnik Općine Usora.
Općina Breza dobila je ukupno oko 90.000 maraka. U narednom periodu izgradit će dodatne sadržaje za funkcionalnije prikupljanje otpada, izgradnju „zelenih otoka“ , nabavku novih kontejnera i saniranje divljih deponija, nastalih isključivo krivicom čovjeka.
"Svake godine moramo ići intenzivnije, a u isto vrijeme vršiti edukacije da se to ne dešava na terenu kako bi taj novac koji sada treba da utrošimo na uklanjanje divljih deponija mogli ulagati u još nešto važnije u zaštiti", kaže Vedad Jusić, načelnik Općine Breza.
Neminovna je saradnja Vlade i civilnog sektora pri stvaranju boljeg ambijenta za život. Značajna je i edukacija radi prevencije i zaštite.
"Ovaj projekat ćemo raditi na jednom regionalnom izletištu Luke neposredno uz Kraljevski grad Bobovac, gdje ćemo uspostaviti dvije nastrašnice i postavit ćemo niše i kontejnere, jer do sada ta lokacija nije imala infrastrukturu", naglašava Šaban Imširović, član UG Bosanska kruna Bobovac iz Vareša.
"Ovim sredstvima centar će da realizuje eko bonton za okoliš koji će biti podijeljen svim vrtićima u ZDK", istakla je Muamera Planjac, sekretar Centra za obrazovanje odraslih Eduka BH Tešanj.
Uz preventivne i represivne mjere imaju svoju funkciju, jer pojedinci tek nakon što budu kažnjeni, postanu svjesni važnosti čuvanja životnog okruženja.
"Imam pouzdane podatke da određene lokalne zajednice djeluju represivno sa inspekcijsikim organima i da su određene lokalne zajednice na kritičnim mjestima gdje se ponavljaju s vremena na vrijeme divlje deponije i da ugrađuju i kamere i da na taj način rade da bi se to smanjilo", kaže Mirnes Bašić, premijer ZDK.
Enormne količine smeća ostale su na obalama rijeka nakon što je opao vodostaj. Ovo je samo jedan u niza ekoloških problema na kojem se u budućnosti treba raditi, a čist zrak, voda i tlo su nužni za opstanak života na zemlji.
federalna.ba