videoprilog Matiasa Zečevića (Dnevnik 2)

U PK-u stanje prirodne nesreće, poljoprivrednici očekuju pomoć

Visoke ljetne temperature i nedostatak kiše stvorili su probleme za poljoprivrednike u Posavini. Vlada Posavskog kantona proglasila je stanje prirodne nesreće. Poljoprivrednici sada očekuju pomoć.

Iako uranjeno, krenula je berba kukuruza u Posavini. Zbog suše urod je dosta manji, no poljoprivrednici ističu kako su mislili da će urod biti i slabiji nego što jest.

“Firma 'Mlin-Majić' upravo je u žetvi kukuruza, a počeli smo i sa žetvom soje. Kada je u pitanju kukuruz, jako dobro je izledao do prije mjesec, imao je dosta potencijala da rod bude velik. Nažalost, to nije više tako. Opet su rezultati bolji nego su očekivani”, kaže Mario Majić, zamjenik direktora firme “Mlin-Majić”.

Kukuruz je opet nešto bolji za razliku od soje, na kojoj se suša u potpunosti pokazala.

“Soja je tek počela da se žanje, ali tu su prinosi maksimalno tona i po po hektru. Tu se baš vidi da je suša uzela sve što je mogla”, dodaje Majić.

Utjecaj na urod imao je i zemljopisni položaj parcele na kojoj je žitarica zasijana. U najboljem slučaju, urod ide do 800 kilograma.

“Prinosi su do 400, pa možda se može naći koja parcela do 800 kg, ali to je, recimo, ako radimo 10-15 hektara pa naiđemo na dobru njivu koja je u slivu Bosne ili Save i imala je malo više jutarnjih rosa i vlage pa da je podnijela to”, priča poljoprivrednik iz Pruda Bariša Nujić.

Vlada Posavskog kantona je zbog suše proglasila stanje prirodne nesreće, pa se poljoprivrednici nadaju pomoći kako bi nadomjestili gubitke.

“Dođe to, ali ne dođe u onim količinama u kojima očekujemo i s čime bismo bili zadovoljni. Međutim, nisu propuštali da nam izađu u susret tako da možemo pokriti makar svoje ulazne troškove”, ističe Nujić.

“Naravno, očekujemo pomoć nadležnih, radimo na tome jer bez toga ovdje nemamo više šta tražiti”, poručuje Perica Marošević, predsjednik Udruge poljoprivrenika Orašje.

Ukoliko bi u narednom perodu i bilo kiše, nanijelo bi to u ovoj situaciji dodatnu štetnu, kaže nam predsjednik Udruge poljoprivrednika Orašje.

“Ukoliko bi pala kiša koja se najavljuje idućih dana, ona nam ništa ne znači. Štaviše, donijela bi dosta štete, soja koja je zrela bi nakon te kiše u razmjeru sunca i kiše iskapala”, objašnjava Marošević.

Jasno je da se iz godine u godinu klima mijenja i da poljoprivrednici često doživljavaju gubitke na svojim njivama. Pitanje je što će biti u narednom periodu i hoće li se poljoprivrednici morati prilagođavati klimatskim promjenama zasijavajući neke nove kulture.

federalna.ba

Posavski kanton suša poljoprivreda poljoprivrednici