Vijeće ministara o izvršenju presude u predmetu Viaduct – BiH mora vratiti dug entiteta RS
Vijeće ministara zasjeda vanredno u Sarajevu, a na dnevnom redu je Informacija o realizaciji zaključka Vijeća ministara u vezi s izvršenjem arbitražne presude međunarodnog suda u predmetu „Viadukt d.o.o. Portorož i drugi protiv Bosne i Hercegovine“. Podsjetimo, riječ je o dugu Republike Srpske od preko 110 miliona maraka, zbog kojeg je ugroženo poslovanje Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH.
Ministarstvo finansija Bosne i Hercegvovine i SNSD-ov ministar Srđan Amidžić zaduženi su da naprave plan isplate dugovanja slovenskoj firmi "Viaduct" Portorož u iznosu od preko 110 miliona maraka. Riječ je o dugu po osnovu međunarodne arbitraže koju je izgubila BiH, a vlast u Republici Srpskoj se obavezala da ga vrati. Arbitražni spor između firme iz Slovenije i BiH izgubljen je 2022. godine. Predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto:
„U ovoj situaciji Bosna i Herecgovina je ta koja bi trebala da izvrši presudu. Međutim, predlažemo određene zaključke, ali nikako nismo naišli na razuman stav političkih predstavnika iz Republike Srpske čija je zapravo obaveza izvršenje ove presude.“
Ministar finansija Srđan Amidžić ranije je kazao da Republika Srpska ne bježi od obaveza:
„Republika Srpska ne bježi od obaveza koje postoje, ali isto tako mora da se iscrpe svi pravni lijekovi vezani za priznanje presude i da se definiše način na koji će te obaveze biti izmirene.“
S obzirom na to da Republika Srpska odbija vratiti dug, Slovenci su putem advokata zatražili pljenidbu državne imovine. Račun BHANSA-e je blokiran i ugroženo je poslovanje Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi. Ako se ne nađe rješenje, jer vrijeme curi, a kamate su svaki dan veće za 18.000 KM, ugroženo je i poslovanje četiri aerodroma u Bosni i Hercegovini - Sarajevo, Mostar, Banja Luka i Tuzla. Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković:
„Kamate na tu tužbu su devet hiljada dolara svaki dan i postoji sporazum u kojem Vlada RS-a preuzima plaćanje tog duga, a sada izbjegava da to plati. To će platiti isključivo entitet Republika Srpska.“
Kako se nezvanično doznaje, ministar Amidžić je predložio da država uplaćuje novac BHANSA-i, koji Eurocontrol skida s računa ove bh. agencije. Dakle, Republika Srpska neće plaćati ništa, iako je prouzrokovala dug. Ovim je država dovedena u pat-poziciju, jer ne smije dozvoliti da zračni prostor iznad BiH bude ugrožen, kao i rad BHANSA-e. Podsjećamo, Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi poslala je 24. marta bh. institucijama, Predsjedništvu, Vijeću ministara i resornim ministarstvima, hitan dopis u kojem ih obavještava da Bosni i Hercegovini prijeti obustava zračnog prometa. U dokumentima je navedeno da je Eurokontrol, koji vrši naplatu, dobio dokumente sa belgijskog suda kojim se vrši ovrha računa BHANSA-e u korist slovenske firme. BHANSA će, ako problem uskoro ne bude riješen, biti primorana da obustavi pružanje usluga kontrole letenja.
I Evropski sindikat kontrolora letenja upozorava da bi zbog ove situacije moglo doći do kolapsa sistema kontrole zračnog saobraćaja u BiH, što bi imalo ozbiljne posljedice za cijelu Evropu.