Odbačen zahtjev za ocjenu ustavnosti: Ustavni sud BiH pojasnio odluku o imenovanju UO RTV FBiH

videoprilog Melihe Škrijelj (Dnevnik 2)

Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbacio je zahtjev 24 izaslanika Doma naroda Parlamenta Federacije za ocjenu ustavnosti Odluke o imenovanju članova Upravnog odbora RTV Federacije.

Odbačen zahtjev za ocjenu ustavnosti: Ustavni sud BiH pojasnio odluku o imenovanju UO RTV...

Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbacio je zahtjev 24 izaslanika Doma naroda Parlamenta Federacije za ocjenu ustavnosti Odluke o imenovanju članova Upravnog odbora RTV Federacije. Odbačen je zahtjev prema kojem su delegati opozicije tvrdili da je Odluka kojom je Federalni parlament nakon viš...

Odbačen je zahtjev prema kojem su delegati opozicije tvrdili da je Odluka kojom je Federalni parlament nakon više od 10 godina imenovao Upravni odbor RTVFBiH, neustavna.

Odbacuje se zahtjev dvadeset četiri delegata Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine za ocjenu ustavnosti Odluke o imenovanju članova Upravnog odbora Radio-televizije Federacije Bosne i Hercegovine, zbog nenadležnosti Ustavnog suda za odlučivanje.

U obrazloženju svoje Odluke, Ustavni sud navodi da, iako je Odluku o imenovanju članova Upravnog odbora donio Parlament FBiH, a u skladu sa Zakonom o Javnom RTV servisu FBiH, i Poslovnicima oba doma, ona ne predstavlja opći pravni akt, pa ističe da je ovaj Sud nadležan da ocjenjuje ustavnost samo općih pravnih akata.

Tom odlukom, iako ju je donio Parlament Federacije BiH, nisu uspostavljena opća pravila ponašanja niti ona proizvodi učinak erga omnes. Naime, Ustavni sud zapaža da se osporena odluka odnosi na konkretan krug lica - novoimenovane članove Upravnog odbora RTVFBİH. Nadalje, učinak te odluke je jednokratan i konzumiran samim donošenjem jer se njome ne regulira opći pravni odnos, već individualna situacija u pogledu lica koja će obavljati dužnosti članova Upravnog odbora. Prema tome, osporena odluka ne sadrži nikakve pravne norme, odnosno opća pravila ponašanja koja su svi ili neodređeni krug lica dužni poštovati. Konačno, primjena osporene odluke je iscrpljena samim njenim donošenjem. Imajući u vidu navedeno, Ustavni sud smatra da osporena odluka nema karakter općeg pravnog akta. Stoga Ustavni sud smatra da nije nadležan da ocjenjuje njenu ustavnost.

U Zaključku Ustavni sud BiH navodi da je član 65. Zakona o RTV-u FBiH u skladu sa Ustavom BiH, te da podnosioci zahtjeva nisu naveli argumente zbog kojih smatraju da su te odredbe neustavne, već su osporavali način na koji su one primijenjene prilikom donošenja osporene Odluke, pa Ustavni sud zaključuje da nije nadležan da ocjenjuje ustavnost te odluke. Zahtjev za donošenje privremene mjere Sud nije razmatrao, a odluke Ustavnog suda su konačne i obavezujuće.

federalna.ba

Ustavni sud BiH