videoprilog Ivane Đurđević-Bajić (Dnevnik 2)

Uprkos odluci Ustavnog suda, u školi u Liplju ne dopuštaju bosanski jezik

U dijelu Federacije i Republici Srpskoj prvi septembar označio je početak nove školske godine. Koronavirus nije spriječio povratak u školske klupe. No, politka jeste za devet učenika područne osnovne škole kod Zvornika. Razlog već i više nego poznat - naziv jezika.

U borbi za prava ove djece sve se svelo na međusobne optužbe. Ko krši zakon u borbi između dva prava - prava na osnovno obrazovanje i prava na izučavanje maternjeg jezika?

Priča se ponavlja. I ovaj put pred početak nove školske godine neko je, tvrde roditelji, usmenom naredbom "bosanski jezik" u školskom dnevniku promijenio u "jezik bošnjačkog naroda".

Ispred škole u Liplju jutros smo zatekli nezadovoljne roditelje koji su počeli štrajk.

- Djeca su došla pred školu, ali pošto je jedna učiteljica upisala "jezik bošnjačkog naroda", roditelji su tražili da dođe direktor. Direktor je javio da ne može doći. Riješili smo da sutra opet dođemo pred školu i ako ne dođe, ako ne napravimo neko rješenje, otići ćemo u najbližu školu u Federaciji i tražiti da se naša djeca tamo upišu – poručuje Muharem Sinanović.

- Imamo presudu Ustavnog suda da sva djeca u RS-u imaju pravo na uče jezik i zovu ga kako oni misle da treba, ni to se ne poštuje – ističe Husein Sarčević, predsjednik Savjeta roditelja Osnovne škole u Liplju.

Odlukom Ustavnog suda BiH zaključeno je da “svi konstitutivni narodi i Ostali imaju pravo da jezik kojim govore nazovu imenom kojim žele". Odluka Ustavnog suda je jasna: djeca imaju pravo na jezik ma kom narodu pripadala. Očito, ova odluka nije jasna nadležnima u RS-u.

- Trenutna situacija je da će se upisivati kao i dosad "jezik bošnjačkog naroda". Šta će se dešavati kasnije kad dođe do primjene te odluke ne znam. Nisam je ni pročitao, ali, prema riječima roditelja, čujem da je Ustavni sud odlučio da se može upisati "bosanski jezik" u matične knjige, đačke knjižice i svjedočanstva – kaže Zoran Stevanović, gradonačelnik Zvornika (SNSD).

- Za mene bi logično bilo da su djeca u okviru nastavnog procesa, a svako ko želi da se bori i traži nešto što smatra da mu pripada, on paralelno može da se bori za svoja prava – smatra Željka Cvijanović, predsjednica RS-a (SNSD).

Školu u Liplju pohađa devet učenika. U ovoj zvorničkoj mjesnoj zajednici danas živi oko 700 povratnika koji sredstva za život obezbjeđuju na svojim imanjima.

federalna.ba

Liplje bosanski jezik Zvornik