UO PIC: Pitanje državne imovine treba da riješe domaće institucije
Završena je dvodnevna sjednica političkih direktora zemalja članica Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira, kojoj je prisustvovao i specijalni izaslanik američke vlade za regiju Aleksander Kasanof. Iako je bilo spekulacija da će visoki predstavnik danas nametnuti rješenje za problem državne imovine, to se nije dogodilo. Rješavanje tog pitanja ostavljeno je domaćim institucijama.
Međunarodna zajednica ne želi nametnuti rješenje za problem državne imovine, već poziva Parlament da radi na donošenju državnog zakona, koji će regulisati to pitanje, kazao je Šmit po okončanju dvodnevne sjednice Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira:
Bilo nam je drago vidjeti da Predsjedništvo Bosne i Hercegovine radi i da smo imali inicijativu gospodina Komšića i Bećirovića, dakle da imamo Nacrt zakona. Ne znamo da li je već taj nacrt stigao u Parlament, ali bih pozvao sve u Parlamentu, uključujući one koji imaju drugačije mišljenje, da ipak sjednu zajedno i razgovaraju o ovoj temi.
Učesnici sastanka razgovarali su danas i o integritetu i transparentnosti izbornog procesa, koji ostaju prioritet i OHR-a i Evropske unije. Za tehničku pripremu izbora biće potrebno oko 60 miliona maraka i učesnici sastanka pozvali su državne institucije Bosne i Hercegovine da osiguraju sredstva, premda postoji i spremnost međunarodne zajednice da pomogne, kazao je Šmit:
Saglasili smo se da su potrebne mjere koje će osigurati tehničku identifikaciju birača putem skeniranja glasačkih listića i biometrijskih podataka, tako da bi se direktno moglo ići sa prebrojavanjem nakon skeniranja. Razgovarali smo takođe i o drugim mjerama, da bi se osigurala bolja transparentnost izbornog procesa i to se može osigurati za sljedeće izbore, opšte izbore 2026. godine.
Ministar prometa i komunikacija Edin Forto izvijestio je političke direktore o situaciji u BHRT-u i problemu organizacije javnog RTV servisa općenito. Stav Upravnog odbora bio je da se to pitanje direktno tiče slobode medija, ali visoki predstavnik nije iznio više detalja. Kazao je da su razmatrali i probleme u Graničnoj policiji BiH:
Direktor granične policije govorio je o nedostacima sredstava i zaposlenika i o novom pravilniku za Graničnu policiju, koji je u okviru nadležnosti Ministarstva sigurnosti. Čuli smo da godinu i po ništa nije urađeno po pitanju usvajanja te regulative. Potrebno je da Granična policija ima dovoljan broj zaposlenika i to je pitanje koje se mora hitno rješavati, jer mislim da trenutno otprilike njima nedostaje oko hiljadu policijskih službenika, a također nedostaje i kadeta.
Prema riječima visokog predstavnika, počele su pripreme za obilježavanje dvije značajne godišnjice – 30 godina od humanitarne katastrofe i genocida u Srebrenici te potpisivanja Dejtonskog sporazuma. On je još jednom potvrdio podršku međunarodne zajednice teritorijalnom integritetu i suverenitetu Bosne i Hercegovine, ponovivši da secesionističke ideje neće biti tolerisane.